Zakład Fizyki Ciała Stałego  Strona główna / Struktura / Zakłady

Tematyka badań
      1. Badanie rozkładów gęstości ładunku i spinu metodą dyfrakcji promieniowania rentgenowskiego, synchrotronowego i neutronów.
      2. Badanie oddziaływań spinu jądra z otoczeniem elektronowym metodami spektroskopii mössbauerowskiej z wykorzystaniem monochromatycznego spolaryzowanego promieniowania gamma, spektroskopii elektronów konwersji wewnętrznej oraz jądrowego rozpraszania rezonansowego promieniowania synchrotronowego.
      3. Badanie rozkładów gęstości pędów elektronów (profili Comptona) z wykorzystaniem źródeł promieniowania jądrowego i promieniowania synchrotronowego.
      4. Badanie własności mikroskopowych ciał stałych metodami magnetometrycznymi, transportowymi, dyfrakcji neutronów, rotacji mionów oraz rentgenowskiej spektroskopii absorpcyjnej (XAS).
      5. Rekonstrukcja przestrzennych rozkładów ładunku elektronowego, pędów elektronów, namagnesowania i oddziaływań nadsubtelnych metodami maksymalnej entropii.
      6. Badanie oddziaływań jonów relatywistycznych z jądrami ciężkich pierwiastków.

Ekspertyzy obejmujące zjawiska i materiały związane z następującymi dziedzinami:

• elektryczność, magnetyzm i elektromagnetyzm,
    • promieniowanie elektromagnetyczne, optyka w zakresie widzialnym, promieniowanie UV, promieniowanie rentgenowskie, promieniowanie gamma,
    • promieniowanie alfa i beta,
    • mechanika, zjawiska sprężyste, wytrzymałość materiałów,
    • termodynamika,
    • mechanika płynów.

Współpraca krajowa
    • Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Świerk
    • Instytut Fizyki PAN, Warszawa
    • Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego
    • Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej, Kraków