IAU100 NameExoWorlds – nazwij planetę pozasłoneczną.

IAU100 NameExoWorlds – nazwij planetę pozasłoneczną.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna w stulecie swojego istnienia zbiera propozycje nazw planet pozasłonecznych. Nazwij gwiazdę oraz okrążającą ją planetę, a być może Twoja nazwa wygra, będzie wpadała w ucho i zostanie tą oficjalną!

Układ planetarny przydzielony Polsce do nazwania to BD+14 4559. Gwiazda jest karłem o pomarańczowym zabarwieniu. Planeta to gazowy olbrzym o masie 1,04 masy Jowisza okrążający swoją gwiazdę macierzystą w ciągu ok. 269 dni  w odległości 0,78 jednostki astronomicznej (1 jednostka astronomiczna to średnia odległość Ziemia-Słońce). Cały układ znajduje się w konstelacji Pegasa (widocznego w Polsce) w odległości 161 lat świetlnych od nas.

Zasady konkursu (w tym wymyślania nazw np. od 4 do 16 liter, związane z Polską, wymawialne przez obcokrajowca) są opisane tutaj: https://www.iau100.pl/planety/zasady .Nie można też zgłaszać nazw już używanych. Spis tych ostatnich znajduje się tutaj: https://www.iau100.pl/planety/nazwy

Obie nazwy zgłaszamy do 31 lipca 2019r.  Propozycję może zgłosić każda osoba jak i szkoła, uczelnia, instytucja, firma itp.

Formularz zgloszeniowy: https://www.iau100.pl/planety/formularz

Więcej szczegołów na: https://www.iau100.pl/planety/

Pamiętaj. Może to Twoja nazwa przetrwa wieki i będzie uczestniczyła przyszłym zdobywcom kosmosu.

 

Zachęcamy, życzymy fajnych pomysłów oraz powodzenia,

pracownicy Zakładu Astronomii i Astrofizyki Wydziału Fizyki UwB.