Zasada przyczynowości mówi, że przyczyna zawsze poprzedza skutek. Jest to zgodne z doświadczeniami życia codziennego, wiele zjawisk codziennie obserwowanych, na przykład stłuczenie szklanki, jest nieodwracalnych w czasie. Natomiast poznawane w szkole podstawowe prawa fizyki nie wyróżniają kierunku upływu czasu. Na wykładzie podane zostaną przykłady zjawisk odwracalnych (takich jak ruch wahadła) i nieodwracalnych (takich jak rozpuszczanie cukru w wodzie). Krótko omówione też zostaną możliwe przyczyny wyróżniające kierunek upływu czasu.
Następna część wykładu poświęcona będzie zjawiskom, gdy przyczyna będzie zlokalizowana w innym miejscu niż jej skutek. Omówię maksymalną prędkość przekazu informacji pomiędzy różnymi punktami przestrzeni (prędkość światła) i sposoby jej pomiaru. Na koniec powiem o współczesnych doświadczeniach, które być może kwestionują zasadę przyczynowości.
Prof. dr hab. Jan Mostowski pracuje w Instytucie Fizyki PAN oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zajmuje się mechaniką kwantową, opublikował liczne prace w czasopismach naukowych. Odbył staże zagraniczne w USA, Niemczech i Finlandii. Był profesorem wizytującym w Uniwersytecie Kolorado (USA) i w Uniwersytecie w Essen (Niemcy). Jest współautorem kilku książek, Przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady Fizycznej. Profesor Mostowski należy do grona utalentowanych popularyzatorów fizyki.