CERN --
Europejskie Laboratorium Fizyki Czastek
Pierwsza strona Poczatek 
tematu

Technika w CERN-ie i przemysł

Fizyka cząstek wymaga najnowszych zdobyczy techniki od mikroelektroniki aż po mechanikę. Wymogi dokładności nauk podstawowych w CERN-ie już od pół wieku przesuwaja coraz dalej granice możliwości technicznych. Przemysł i naukowcy CERN-u pracują razem przynosząc sobie nawzajem olbrzymie korzyści. To dzięki tej współpracy CERN odniósł sukces. W przemyśle to współdziałanie zaowocowało nowymi rozwiązaniami w różnorodnych dziedzinach, takich jak technika informatyczna, czujniki do detekcji cząstek i promieniowania, elektronika i elektrotechnika, technologia materiałowa, mechanika czy metody geodezyjne i obrazowanie medyczne.

Współpraca ta może przybierać różne formy. Mogą być to kontrakty wspólnych badań rozwojowych, konsultacje, sprzedaż bądź wymiana licencji na opracowane technologie i projekty. Wymiana technologii następuje również poprzez zawieranie umów na dostawy.

Od ponad dziesięciu lat CERN rozwija politykę transferu techniki, chroniąc również swoje prawa do własności intelektualnej poprzez wnioski patentowe. Przemysłowi partnerzy CERN-u mogą opatentowywać wyniki współpracy badawczo-rozwojowej i korzystać z wyłącznych praw, jeśli CERN ma do nich zapewniony swobodny dostęp. W przypadku użytkowania patentu do celów komercyjnych CERN zażąda honorarium za wykorzystanie praw autorskich. Okazuje się, że najlepsze pomysły i rozwiązania są częściej wynikiem "potrzeb rynkowych" niż "rozwijania technologii". CERN stara się systematycznie informować przemysł o nowych możliwościach technicznych wynikających ze swej działalności, wykorzystując przy tym różne sposoby przekazu informacji. Jednym z nich jest światowa pajęczyna WWW, z którego właśnie korzystasz.

CERN organizuje konkursy na rozwiązania techniczne i oferty finansowe pomiędzy wysoce wyspecjalizowanymi firmami krajów członkowskich. Oferty pochodzące od innych firm są przyjmowane tylko wtedy, gdy wśród krajów członkowskich nie ma odpowiedniego dostawcy lub gdy są one znacząco bardziej korzystne finansowo czy też stanowią lepsze rozwiązania techniczne.

Spotkanie przedstawicieli krajow 
czlonkowskich CERN-u Przyszłe zamówienia na sumę ponad 200000 franków szwajcarskich ogłasza się cztery razy w roku. Są one następnie rozsyłane przez przedstawicieli krajów członkowskich.

Firmy mają sześć tygodni na przygotowanie oferty przetargowej na sumę 200000 franków szwajcarskich lub większą i cztery tygodnie dla zamówień poniżej tej kwoty. Kontrakty przyznawane są z reguły firmom, które spełniają wymagania techniczne i proponują najniższe ceny, stosuje się jednak również pewne mechanizmy zapewniające porównywalne współczynniki zwrotu składek państw członkowskich.

CERN prowadzi gruntowne rozpoznanie rynkowe w krajach członkowskich. W CERN-ie są organizowane pokazy nowych produktów, a regularne wystawy stają się dla firm okazją do nawiązania nowych kontaktów w CERN. Wystawa produktów w CERN-ie

Więcej informacji można uzyskać w Biurze Łącznikowym CERN-u do Spraw Techniki i Przemysłu Ostrzezenie: wyjscie ze
stron publicznych.


Pierwsza strona Poczatek 
tematu
© Copyright CERN - Ostatnia modyfikacja 1998-06-16