CERN - Europejskie Laboratorium Fizyki Czastek
Pierwsza strona Nastepna strona

CERN w 2 minuty

Flagi panstw czlonkowskich Dziewczyna
Czym jest CERN?

Naukowiec CERN to Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek, największe centrum fizyki cząstek na świecie. Laboratorium, powstałe w 1954 r., było jednym z pierwszych wspólnych przedsięwzięć Europy i stało się wzorem współpracy międzynarodowej. Początkowa liczba 12 sygnatariuszy konwencji CERN-owskiej wzrosła obecnie do 20 państw członkowskich.

Ku podstawowym skladnikom materii CERN bada, z czego zbudowana jest materia i jakie siły ją utrzymują.

Laboratorium pozwala naukowcom korzystać z najnowszych urządzeń badawczych. Należą do nich akceleratory, które przyspieszają maleńkie cząstki do prędkości bliskich prędkości światła, i detektory, pozwalające te cząstki obserwować.

Chlopiec
Jakie to ma dla nas znaczenie?

Obrazowanie medyczne Naukowiec Od zarania cywilizacji ludzie zawsze chcieli wiedzieć więcej o Wszechświecie. Celem było poznanie, a korzyści praktyczne często pojawiały się później. W XIX wieku Michael Faraday został zapytany przez członka rządu brytyjskiego, jakie będą korzyści z jego pracy o elektryczności. Jego odpowiedź była prorocza: "Pewnego dnia" powiedział "będzie można ją opodatkować."

Podobnie jak pragnienie wiedzy, które kierowało Faradayem, również czyste badania naukowe w CERN-ie prowadzą do rozwoju techniki. Z CERN-u pochodzą tak różne wynalazki jak obrazowanie medyczne i światowa pajęczyna - WWW. Naukowcy odpowiedzialni za ten rozwój nie byli zainteresowani medycyną czy komputerami. Ich motywacją było po prostu odkrycie.

Mlodzi naukowcy
CERN odgrywa także ważną rolę w zaawansowanej edukacji technicznej. Obszerny wachlarz praktyk i staży naukowych przyciąga do Laboratorium wielu młodych utalentowanych naukowców i inżynierów. Wielu robi następnie kariery w przemyśle, gdzie ich doświadczenie, zdobyte w pracy w wielonarodowym środowisku z wykorzystaniem najnowszej techniki, jest bardzo wysoko cenione.

Dalsze informacje o roli i korzyściach z tego typu badań, jakie prowadzone są w CERN-ie, można znaleźć w artykule "Korzyści z badań podstawowych" napisanym przez C. H. Llewellyna Smitha, byłego dyrektora generalnego CERN-u.

Dziewczyna
Jak wyglądają eksperymenty?

Czesc grupy z eksperymentu L3

Naukowiec Eksperymentów takich nie znała historia nauki. Urządzenia do projektowanych i przeprowadzanych przez setki naukowców eksperymentów są często tak wielkie jak domy. Eksperymenty trwają nieprzerwanie przez kilka miesięcy w roku i zwykle potrzeba wielu lat na ich ukończenie.

Chlopiec
Kto tu pracuje?

Naukowiec CERN zatrudnia prawie 3000 osób o różnych uzdolnieniach i wykształceniu - inżynierów, techników, rzemieślników, administratorów, sekretarki, robotników, ...

Teoretycy przy pracy Pracownicy CERN-u projektują i budują złożone CERN-owskie urządzenia i zapewniają ich sprawne działanie. Pomagają przygotować, prowadzić i interpretować skomplikowane eksperymenty naukowe i wykonują wiele prac zapewniających sukces tej szczególnej organizacji. Praca specjalisty przy detektorze L3

Około 6500 naukowców, połowa fizyków cząstek na świecie, przyjeżdża do CERN-u prowadzić badania. Są oni przedstawicielami 500 uniwersytetów i ponad 80 narodowości.


Widok z gory na CERN Dziewczyna
Gdzie jest CERN?

Naukowiec CERN leży na granicy miedzy Szwajcarią i Francją w pobliżu Genewy. Jego położenie jest symboliczne dla międzynarodowej współpracy, prowadzącej Laboratorium do sukcesów.



Chlopiec
Czym zajmują się fizycy w CERN-ie?

Naukowiec

Zobaczmy!



Dziewczyna
Dlaczego fizycy chcą badać cząstki?

Naukowiec

Dowiedzmy się!



Naukowiec
Czy wiecie, że:


Chlopiec
Jaki jest udział mojego kraju?

Naukowiec Możesz się o tym dowiedzieć klikając TUTAJ (ale nie zapomnij wrócić do tej strony używając na swojej przeglądarce przycisku "Wstecz" (lub "Back"), gdy skończysz).



Pierwsza strona Nastepna strona
© Copyright CERN - Ostatnia modyfikacja 1999-06-18