Motywacja fizyczna eksperymentow H1 i ZEUS

Back Home I'M LOST!


Eksperymenty z rozpraszaniem elektonow na nukleonach (protonach i neutronach) maja dluga historie, siegajaca lat 50-tych. W eksperymentach tych jestesmy w stanie poznac strukture nukleonu poprzez pomiar rozproszenia elektronu na podobnej zasadzie jak struktura atomu zostala odkryta w doswiadczeniu Rutherforda. Idea takiego pomiaru, oczywiscie w bardzo wielkim uproszczeniu, przypomina rozpoznawanie ksztaltu przeszkody po sposobie w jaki odbija sie od niej probny pocisk. W miare jak uzyskiwano w akceleratorach coraz to wyzsze energie a zarazem rosla zdolnosc rozdzielcza eksperymentow rozproszeniowych, odkrywano coraz to glebsze struktury materii : skladniki jader - nukleony, a nastepnie skladniki nukleonow kwarki i gluony co schematycznie ukazuje plansza. Eksperymenty H1 i ZEUS sa w pewnym sensie kontynuacja tych badan, tyle ze przy energii o wiele wiele wiekszej. Odkrycie kwarkow wymagalo zbudowania akceleratora o energii 30 GeV (SLAC, Stanford Linear Accelerator Center) o dlugosci 2 mil (ok. 3 km) i zdolnosci rozdzielczej ok. 10**-17 m. HERA pozwala na uzyskanie zdolnosci rozddzielczej kilkadziesiat razy wiekszej, co pozwoli byc moze na znalezienie jeszcze glebszych struktur materii a wiec skladnikow kwarkow i leptonow, albo tez odkrycie nowych rodzajow sil i czastek, nie mieszczaych sie w ramach modelu standardowego, czyli aktualnie obowiazujacej teorii czastek elementarnych.

Uzyskanie tak wielkiej zdolnosci rozdzielczej bylo mozliwe dzieki specjalnej konstrukcji akceleratora zwanej zderzaczem , a polegajacej na zderzaniu ze soba wiazki elektronow (pozytronow) o energi 30 GeV z wiazka protonow o energii 820 GeV. We wszystkich dotychczasowych eksperymenach rozpraszania elektron - proton zderzano wiazke elektonow z tarcza protonow spoczywajaca w laboratorium.

Warto zwrocic uwage na jeszcze jeden fakt, ktory czyni eksperymenty na akceleratorze HERA zupelnie unikalne w skali swiatowej. Istnieje obecnie wiele akceleratorow, w ktorych mozna ze soba zderzac hadrony lub leptony przy energiach rownie duzych co na HERA. Jednak zaden inny akcelerator nie zderza przy tej energi leptonow z hadronami. Tylko w takich zderzeniach mozna by zaobserwowac czastki zwane lepto-kwarkami o masie rzedu kilkuset GeV. Ostatnio zaobserwowano zarowno w H1 jak i ZEUS-ie niezwykle przypadki, ktore byc moze swiadcza o istnieniu nowych form materii lub nowych rodzajow oddzialywania.

Back