Detektor ZEUS

Back Home I'M LOST!


Detektor ZEUS pracuje na akceleratorze HERA i jest uzywany w badaniach oddzialywan elektronow i pozytonow z protonami. Przy jego pomocy mozna mierzyc i rejestrowac energie i katy czastek produkowanych w tych oddzialywaniach.

Detektor umieszczony jest w poludniowej hali eksperymentalnej akceleratora i otacza punkt oddzialywania (przciecia wiazki protonowej z pozytonowa). Jego glowna czesc wazy okolo 3600 ton i zajmuje objetosc 12 m x 10 m x 19 m.

Picture of Schemat detektora.

Zasadznicza czescia detektora ZEUS jest kalorymetr uranowy (CAL), ktory z duza dokladnoscia mierzy energie i kierunki produkowanych czastek. Kalorymetr otacza detektory sladow czastek a to: detektor wierzcholka (VXD), centralna (CTD), przednia (FTD) i tylna (RTD) komory dryfowe oraz w kierunku w przod detektor promieniowania przejscia sluzacy do indentyfikacji wysoko energetycznych elektronow. Wymienione komory znajduja sie w polu magnetycznym 1.8 Tesli magnesu nadprzewodzacego. Pozwala to na pomiar pedu i ladunku czastek naladowanych. Energia wyplywajaca z kalorymetru uranowego moze zostac zmierzona przy pomocy kalorymetru zewnetrznego (BAC).

Wsrod produkowanych w oddzialywaniu czastek znajduja sie miony, ktore zwykle nie sa absorbowane przez kalorymetry i sa mierzone przez detektory mionow. Jednym z nich jest (FMUON)

Detektor wetujacy (VETOWALL) umieszczony jest na wejciu do detektora od strony protonow. Pozwala on na pomiar czastek tla produkowanych w oddzialywaniach protonow przed detektorem.

Czesc skladowych detektora znajduje sie w tunelu akceleratora w odleglosciach do 100 metrow od punktu oddzialywania. Naleza do nich : sluzace do pomiaru rozproszonych w przod protonow i neutronow spetrometr protonowy (LPS) i kalorymetr neutronowy (FNC) oraz umieszczony w kierunku elektronow uklad pomiaru swietlnosci akceleratora (LUMI) W tym ostatnim mierzone sa elektrony i fotony.