Najwazniejsze wyniki DELPHI




Geneza projektu akceleratora LEP i detektora DELPHI.

Po odkryciu w 1983 r. bozonow posredniczacych oddzialywan slabych Zo,W+ i W- (obu odkryc dokonano na CERN-owskim akceleratorze SPS na ktorym zderzano proton z antyprotonem) najwazniejsza sprawa stalo sie dokladne zbadanie ich wlasnosci i precyzyjne testy innych przewidywan modelu standardowego. Dwa pytania byly szczegolnie wazne:

czy istnieja dodatkowe rodziny fermionow (znane sa 3),
jaki jest mechanizm nadawania masy bozonom posredniczacym.

Znalezienie odpowiedzi na pierwsze pytanie bylo w zasadzie stosunkowo proste. Dodatkowa rodzina oznaczalaby dodatkowe neutrino, ktorego obecnosc, jesli byloby ono lekkie (powszechnie uwaza sie, ze neutrina maja zerowa mase), powinna sie przejawic zwiekszeniem szerokosci bozonu Zo. Natomiast mechanizm nadawania masy bozonom nie jest dobrze okreslony w modelu i jest przedmiotem roznych spekulacji. Wiele z nich zaklada odstepstwa od modelu standardowego, ktorych znalezienie byloby bardzo interesujace.
Akcelerator SPS nie nadawal sie do realizacji tego programu badawczego ze wzgledu na to, ze w zderzeniach hadronow przy energiach dostepnych w tym akceleratorze przekroje czynne na interesujace procesy sa zbyt male, a tlo o wiele za duze. Rownolegle wiec prowadzone byly prace nad projektem akceleratora przeciwbieznych wiazek e+e- ( LEP ), gdzie elektrony i pozytony przyspieszane bylyby do energii pozwalajacych na powstanie bozonu Zo, a po podniesieniu energii wiazek - rowniez par W+W-.

Wyniki detektora DELPHI z LEP1.

Program fizyczny detektora DELPHI , tak jak pozostalych 3 detektorow pracujacych podczas pierwszej fazy akceleratora LEP, sluzyl sprawdzeniu przewidywan modelu standardowego. W pierwszej fazie projektu, nazywanej LEP1 (lata 89-95), akcelerator pracowal przy energii w obszarze masy bozonu Zo, (energia w srodku masy Ecm = 91.2 GeV). W tym czasie kazdy z czterech eksperymentow zarejestrowal ponad 3.5 mln przypadkow Zo (juz pod koniec 1989 roku liczba bozonow Zo zarejestrowanych na LEP-ie przekroczyla o rzad wielkosci wczesniejsza swiatowa statystyke tych czastek).

Sprawdzenie modelu GSW dla oddzialywan elektroslabych.

Podstawowe pomiary modelu GSW opieraja sie na dokladnym wyznczeniu ksztaltu linii Zo oraz na pomiarze asymetrii katowych dla jego rozpadow. Z danych doswiadczalnych wyznacza sie wartosci standardowego zestawu dziewieciu parametrow. Szesc z nich sluzy do opisu linii Zo. Sa to:

masa Zo ( MZ ),
szerokosc calkowita bozonu Zo,
wartosc przekroju czynnego w maksimum rozkladu dla rozpadu Zo na hadrony,
trzy stosunki szerokosci czastkowej rozpadu na hadrony do szerokosci czastkowych rozpadu na pojedyncza pare lepton-antylepton ( Re Rm Rt ).

Pozostale trzy parametry to:

wartosci wspolczynnika asymetrii przod - tyl dla rozpadow Zo na pary leptonowe Ae,FB Am,FB At,FB .

Ponizej w tabeli podano wartosci liczbowe tych parametrow
uzyskane w DELPHI oraz przewidywania modelu standardowego:

DELPHIMS
MZ [GeV/c2]91.1866+-0.0028 91.1862
szerokosc calkowita [GeV]2.4897+-0.0041 2.4966
przekroj czynny [nb]41.561+-0.07941.464
Rl20.783+-0.02920.760
Al,FB0.0177+-0.00100.0161

Wyznaczenie liczby rodzin kwarkowo-leptonowych, przy zalozeniu, ze neutrina wchodzace w ich sklad sa lekkie, to najwazniejszy dotychczasowy wynik z eksperymentow na akceleratorze LEP. Znajac calkowita szerokosc Zo oraz szerokosci czastkowe dla rozpadu Zo na hadrony (Ghad) i na pojedyncza pare lepton-antylepton (Gl), mozna wyznaczyc szerokosc rozpadu Zo na czastki nierejestrowane w doswiadczeniu (neutrina):

Ginv=GZ-Ghad-3Gl

Dzielac nastepnie Ginv przez przewidywana przez model GSW szerokosc calkowita dla rozpadu Zo na pojedyncza, lekka pare neutrino - antyneutrino, otrzymuje sie liczbe rodzajow lekkich neutrin. We wszystkich czterech eksperymetntach z duza dokladnoscia ograniczono liczbe rodzin kwarkowo-leptonowych do trzech.

Zobacz dopasowana krzywa do danych.

Test chromodynamiki kwantowej.

Najwazniejszym wynikiem dotyczacym chromodynamiki kwantowej jest wyznaczenie biegnacej stalej sprzezenia dla oddzialywan silnych w zupelnie nowym zakresie energii:

lambdas(MZ)=0.122+-0.003

Poszukiwania nowych czastek.

Najbardzej poszukiwana czastka byl, przewidywany przez model GSW, skalarny bozon Higgsa. Szukano tez kwarku t i calego szeregu czastek przewidywanych przez minimalne supersymetryczne rozszerzenie modelu standardowego. Zadna z tych czastek nie zostala bezposrednio zaobserwowana. Uzyskano jednak istotne ograniczenie na mase kwarku t (poprzez analize poprawek radiacyjnych: Mt=173+-30 GeV, otrzymana wartosc masy jest w bardzo dobrej zgodnosci z pomiarem bezposrednim z eksperymentu CDF) i dolne ograniczenie na mase bozonu Higgsa (mh > 60 GeV, gorne ograniczenie wynika z unitarnosci i wynosi 1000 GeV).

Wyniki detektora DELPHI z LEP2.

Program fizyczny drugiej fazy LEP2 zapoczatkowanej w 1995 r. obejmuje, oprocz uzupelnienia testow modelu standardowego przy wyzszych energiach, poszukiwanie nowych procesow i czastek, przewidywanych w szczegolnosci przez teorie supersymetryczne. W fazie tej stopniowo podnoszona jest energia, od 130 GeV w 1995 r. do 204 GeV w 1999 r. (obecnie dane sa zbierane przy Ecm = 184 GeV, przy czym powinno ich byc ok. 4 razy wiecej niz w pierwszych dwoch latach).

Program fizyczny LEP2 obejmuje m.in.:

W porownaniu z LEP1, LEP2 charakteryzuja stosunkowo niskie wartosci przekrojow czynnych, dlatego otrzymane probki beda mialy nizsza statystyke. Oczekuje sie np. 45000 przypadkow W+W-.

Sprawdzenie modelu GSW dla oddzialywan elektroslabych.

Aktualna masa bozonu W obliczona na LEP-ie (z bezposredniej produkcji par W+W-):

MW = 80.14 +- 0.32 GeV/c2

Test chromodynamiki kwantowej.

Obliczono wartosc biegnacej stalej sprzezenia dla oddzialywan silnych w 3 nowych punktach:
Ecm [Gev]stala sprzezenia
133
0.113+-0.003+-0.007
161
0.105+-0.003+-0.006
172
0.103+-0.003+-0.006

Poszukiwania nowych czastek.

Podobnie jak w LEP1, nie znaleziono dotychczas nowych czstek. Wzrosly natomiast dolne ograniczenia na masy poszukiwanych czastek:

masa bozonu Higgsa w modelu standardowym > 70 GeV/c2
masa bozonu Higgsa w MSSM > 60 GeV/c2

Czastki supersymetryczne:

masa neutralina > 25 GeV/c2
masa chargina > 84 GeV/c2
masa stopu > 63 GeV/c2
masa smionu > 58 GeV/c2
masa selektronu > 70 GeV/c2

Wzbudzone leptony:

masa wzbudzonego elektronu > 84.6 GeV/c2
masa wzbudzonego mionu > 84.9 GeV/c2
masa wzbudzonego taonu > 84.6 GeV/c2
masa wzbudzonego neutrina > 72.1 GeV/c2

Zmniejszono tez ograniczenia na mase kwarku t:

Mt=175.6+-5.5 GeV/c2





Strona glowna DELPHI Akcelerator LEP Budowa detektora DELPHI Ciekawe przypadki DELPHI




Home I'M LOST! Back




  • Last update: Krzysztof Cieslik
  • Pytania i uwagi : mailto:cieslik@hpdel1.ifj.edu.pl