Eksperyment NA35

Back

W eksperymencie tym przyspieszona wiazka jader tlenu lub siarki oddzialywala w nieruchomej tarczy ustawionej poprzecznie na drodze wiazki. Slady naladowanych czastek wtornych rejestrowane byly fotograficznie w detektorze zwanym komora strimerowa. Pomiary zakrzywienia sladow czastek lecacych w polu magnetycznym o duzym natezeniu wytworzonym sztucznie w obszarze zderzen pozwalaja na uzyskanie informacji o dynamice samego zderzenia i posredniego stanu materii, ktory tworzy sie w momencie gdy jadro wiazki i jadro tarczy odzialywuja przez ulamek sekundy.

W latach 1986 - 92 wykonano blisko milion zdjec oddzialywan, ktore poddano nastepnie obrobce pomiarowej. Analiza tych zderzen wskazuje na mozliwosc tworzenia sie plazmy, ale nie dostarczyla jednoznacznego na to dowodu.

Zdjecie przedstawia wynik zderzenia przyspieszonego jadra siarki z nieruchoma tarcza - zlota folia ustawiona na drodze wiazki jader siarki. Dysk po lewej stronie to obszar tarczy, a widoczne slady to dodatnio i ujemnie naladowane czastki wtorne zakrzywiajace swoje tory w polu magnetycznym prostopadlym do plaszczyzny rysunku. Czastki przeciwnych znakow zakrzywiaja sie w przeciwne strony. Calkowita energia jadra siarki wynosila w tym przypadku 6.4 TeV, czyli 200 GeV/nukleon. Back