Plazma kwarkowo - gluonowa

Back


Wspolczesna teoria oddzialywan silnych - chromodynamika kwantowa przewiduje, ze przy bardzo wysokiej temperaturze (T > 200 MeV), daleko wiekszej od temperatury wnetrza goracych gwiazd takich jak Slonce i przy duzej gestosci materii i energii (> 2 GeV/fermi szescienny), rowniez nieporownywalnie wiekszej od gestosci wnetrza gwiazdy, powinien pojawic sie nieobserwowany w naturalnych warunkach stan materii jadrowej zwany plazma kwarkowo - gluonowa.
Plazma ta jest mieszanka swobodnych kwarkow i gluonow. W takim wlasnie stanie mialaby istniec materia Wszechswiata w ciagu ulamka sekundy po Wielkim Wybuchu. Ta sama teoria przewiduje, ze plazma kwarkowo - gluonowa powinna powstawac w zderzeniach jader atomowych o bardzo wielkiej energii.
Eksperymenty przeprowadzane na akceleratorach z wysokoenergetycznymi jadrami moglyby prowadzic do odtworzenia w laboratorium, w mikroskali, warunkow Wielkiego Wybuchu. Od prawie 10 lat prowadzone sa w Europejskim Osrodku Badan Jadrowych CERN kolo Genewy eksperymenty z wiazkami jader atomowych przyspieszanych do energii 200 GeV/nukleon w synchrotronie SPS.
Ich glownym celem jest potwierdzenie tej fascynujacej hipotezy.

Wykres przedstawia schematycznie wzajemne polozenie obszarow temperatury (os pionowa) i gestosci materii (os pozioma) charakterystyczne dla roznych obiektow naturalnych i sytuacji eksperymentalnych. Wczesny Wszechswiat (Early Universe) to obszar bardzo wysokiej temperatury i bardzo duzej gestosci materii. Zielony pas odpowiada warunkom wnetrza gwiazdy neutronowej. Czerwony babel (niskie temperatury) to warunki obecnej "zimnej" materii jadrowej w stanie naturalnym na Ziemi. Powyzej zielonego pasa rozciaga sie obszar tworzenia sie plazmy kwarkowo - gluonowej. Warunki te chcemy uzyskac w sztucznym eksperymencie, zderzajac rozpedzone jadra w akceleratorach.

W eksperymentach NA35 i NA49 uczestniczy zespolpolski skladajacy sie z fizykow, inzynierow i technikow z Instytutu Fizyki Jadrowej w Krakowie, Instytutu Fizyki Doswiadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Problemow Jadrowych w Warszawie. Fizycy aktywnie uczestniczyli w fazie pobierania danych i pozniej w ich analizie. W IFJ wykonano czesc urzadzen dla eksperymentu NA49. Naukowcy z IFJ i IPJ pracuja obecnie przy eksperymencie ALICE projektujac komputerowo fragment detektora. Back