Komora projekcji czasowej DELPHI



Komora projekcji czasowej sluzy do trojwymiarowej rekonstrukcji torow. Ma ona ksztalt wydrazonego walca o zewnetrznym promieniu 120 cm i dlugosci 300 cm. Pokrywy komory podzielone sa na 6 sektorow, z ktorych kazdy ma po 192 druty anodowe i 16 paskow katodowych. Przez srodek komory (z = 0) przechodzi plaszczyzna o ujemnym potencjale. Pole elektryczne rzedu 150 V/cm, skierowane rownolegle do wiazki. Pod wplywem tego pola, elektrony i jony z jonizacji wywolanej przejsciem czastki dryfuja do drutow anodowych indukujac odpowiedni ladunek na plytkach katodowych.
Informacje o wspolrzednych Rphi uzyskuje sie bezposrednio z polozenia drutow i plytek dajacych sygnal, a o wspolrzednej z, z czasu dryfu elektronow.
Blad wyznaczenia wspolrzednej Rphi wynosi 230 mikrometrow, a w z okolo 9 mm. Rozdzielczosc dwu punktowa wynosi ok. 1 cm w obu wspolrzednych. W TPC mozna maksymalnie uzyskac 192 pomiary i 16 punktow przestrzennych na torze pomiedzy 40 cm i 110 cm i kacie polarnym od 39 do 141 stopni. Dokladnosc pomiaru wspolrzednych pedu zalezy w duzym stopniu od ich wartosci.
Dodatkowa funkcja TPC jest identyfikacja. Wykorzystuje sie tutaj metode pomiaru strat energii dE/dx, pozwalajaca na rozroznienie czastek w zakresie niskich pedow |p| < 1 GeV/c, uzupelniajac identyfikacje w detektorach RICH.


Wiecej informacji na oficjalnych stronach DELPHI.




Powrot




Home I'M LOST! Back




  • Last update: Krzysztof Cieslik
  • Pytania i uwagi : mailto:cieslik@hpdel1.ifj.edu.pl