W jaki sposob dlugosc fali ogranicza rozdzielczosc?

Next Back Home I'M LOST!


Obiekty o duzych dlugosciach fal sa jak pilki koszykarskie w opowiadaniu jaskiniowym, poniewaz nie moga dostarczyc dokladnej informacji o przedmiocie , w ktory uderzaja. Obiekty o krotkich falach sa podobne do pileczek pingpongowych przez to, ze dostarczaja w miare dokladnej informacji o tarczy, w ktora trafiaja. Im krotsza jest fala czastki sondujacej, tym wiecej informacji uzyskamy o badanym przedmiocie.



Dobrego przykladu zaleznosci miedzy rozdzielczoscia i dlugoscia fali dostarcza plywalnia. Jesli w basenie odleglosc miedzy falami wynosi 1 metr (dlugosc fali = 1 metr) i wetkniemy do wody kij, przejda wokol kija niezaklocone. Tak maly obiekt jak kij nie jest w stanie zaburzyc metrowych fal.

Wszystkie czastki maja wlasnosci falowe. (Jak jest to mozliwe?) Jesli zatem uzywamy czastek jako probnikow, musimy miec czastki o falach dostatecznie krotkich, by uzyskac dokladna informacje o malych obiektach. Jako prosta regule mozemy przyjac, ze odleglosci badane przez czastke nie moga byc mniejsze od jej dlugosci fali. Badanie obiektow w coraz mniejszej skali wymaga coraz krotszych fal czastek sondujacych.

Poczytaj wiecej na temat fal, jesli masz klopoty z podstawowymi wlasnosciami fal, lub nie rozumiesz w jaki sposob czastka moze miec wlasnosci falowe.


Przedstawilismy tutaj, w ogromnym uproszczeniu, koncepcje, ktora jest bardzo trudna pojeciowo. Wyjasnienie tego w sposob bardziej scisly znacznie przekroczyloby matematyczne ramy naszego opowiadania.
Next Back Nacisnij mysz w polu strzalki skierowanej do gory by jeszcze raz przesledzic to zagadnienie, lub w polu strzalki skierowanej na dol by wrocic do sciezki doswiadczalnej.