CERN - Europejskie Laboratorium Fizyki Czastek
Pierwsza strona Poczatek tematu Poprzednia
 strona

Wielki zderzacz hadronowy LHC

Przekroj tunelu LHC Mniej więcej w połowie lat 1980-tych rozpoczęła się dyskusja, mająca na celu wypracowanie różnych opcji zastąpienia akceleratora LEP.

Naukowcy zajmujący się fizyką cząstek elementarnych są zgodni, że poprzez uzyskanie większych energii prawdopodobnie będziemy w stanie odpowiedzieć na fundamentalne pytania pozostawione bez odpowiedzi przez LEP. Jednym z najważniejszych jest mechanizm nadawania cząstkom masy.

W grudniu 1994 roku Rada CERN-u oficjalnie zatwierdziła budowę w CERN-ie wielkiego zderzacza hadronowego LHC. LHC zbudowany będzie z pierścieni nadprzewodzących, które umieszczone zostaną w istniejącym już tunelu LEP-u. Pierścienie służyć będą do poprowadzenia wiązek protonów zderzających się z energiami 10 razy większymi niż w jakimkolwiek wcześniejszym akceleratorze.

Użycie istniejącego już tunelu i zasilania przez istniejące źródła cząstek i wstępne akceleratory przyczynia się do zminimalizowania kosztów budowy. Do budowy zostaną użyte najbardziej zaawansowane technologie magnesów nadprzewodzących i akceleratorowe.

Eksperymenty przy LHC zostały zaplanowane tak, aby "zobaczyć" zjawiska przewidywane przez teoretyków cząstek elementarnych, ale muszą być one także przygotowane na zupełnie niespodziewane odkrycia. Wymaga to wielkiej pomysłowości zarówno ze strony fizyków jak i inżynierów.

Więcej informacji o projekcie LHC można znaleźć tutaj Uwaga: wyjscie ze stron
dla szerokiej publicznosci.


Pierwsza strona Poczatek tematu Poprzednia
 strona
© Copyright CERN - Ostatnia modyfikacja 1998-06-18