Destination Imagination

Uprzedzając fakty: zwycięstwo! 1-sze miejsce w konkursie!

Uczniowie z I LO w Białymstoku pod kierownictwem mgr Pawła Andryszaka (nauczyciel fizyki I LO o raz IV LO Białystok) zdobyli 1-sze miejsce w olimpiadzie kreatywności! Małą cegiełkę dołożył też Wydział Fizyki zapoznając uczniów z programowaniem platformy Arduino (zajęcia dodatkowe).

A poniżej o tym, jak to się zaczęło i o co było celem.

Przygotowania do olimpiady

zgłosił się do nas nasz absolwent – mgr Paweł Andryszak. Nauczyciel fizyki w  I i w IV Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Po raz kolejny prowadzi on grupkę zdolnych młodzieży ku zwycięstwu w międzynarodowej olimpiadzie. Ma już niemałe sukcesy w tym konkursie – w 2016 roku jego drużyna 14SOCKS zdobyła Mistrzostwo Polski podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności w kategorii technicznej oraz Vice Mistrzostwo Świata w Katarskiej Olimpiadzie Kreatywności w konkurencji 24-godzinnej „Extreme challenge”. W tym roku jego podopieczni z I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku inwestują w naukę programowania elektroniki – podstawa to platforma Arduino.

Co chcemy osiągnąć?

Zamierzamy zbudować latający pojazd, coś w tym stylu:

A dlaczego nie dron? odpowiedź jest prosta – to bardziej skomplikowane, drogie i niebezpieczne. Warto zacząć od sterowca 😉 Nasz plan na najbliższe kilka spotkań to: poznanie podstaw programowania Arduino (piny cyfrowe, PWMy, piny analogowe), poznanie obsługi silniczków, zdalne sterowanie (jeszcze nie wiem – pilotem od TV? radiowo 2,4GHz? Bluetooth? zobaczymy). 

Drużyna: 6-ciu Wspaniałych 😉

W akcji, pierwsze zajęcia (jeszcze się nie poddali!)

Komplikacje… zmiana planów

Niby kto powiedział, że będzie łatwo? Po wnikliwej analizie zasad konkursu okazało się, że nie można zastosować bateri Li-Pol, Li-Ion i podobnych, tym samym eliminując pierwotny pomysł „sterowca”. Czasu coraz mniej a balon ma jednak latać… Na szczęście Drużyna okazała się godna udziału w Olipiadzie Kreatywności bo skonstruowali pojazd sterowany (manualnie) z ziemi, wykorzystując balon z helem i … ciąg powietrza!

Cała konstrukcja w wersji finalnej umieszczona jest na platformie z kółkami, a steruje się nią „analogowo” przez wyszkolonego operatora 😉 

Pomiar ciągu silnika

Więcj o pomiarze tutaj….