Silniczek DC – mostek H – pracowita majówka?

….opis później…

Propozycja zajęć

W związku z majówką (długą! brrr) i moimi/naszymi pomysłami na robota R2D2 proponuję spotkać się w nastęnym tygodniu:

 • poniedziałek 30 kwietnia, godz. 10:00, lub
 • środa 2 maja, godz. 10:00 — zapraszam!

Niech każdy student wyśle mi email z informacją, co wybiera – bo choć rozmawialiśmy o środzie, to mi się ten poniedziałek bardziej podoba. Ale proszę o współpracę. O wynikach pointofmuję tutaj.

Zajęcia potrwają ~1.5h i skupimy się na sterowaniu pojazdem (proszę mieć ze sobą piloty na podczerwień – od TV, radia… ewentualnie smartfona z nadajnikiem podczerwieni). Będzie też komunikacja Bluetooth, więc proszę o zainstalowanie dwóch aplikacji (przewidziane są problemy z internetem w Kampusie, więc netu nie będzie):

(c) KG 2018

czujka wibracji – elektroniczna kostka do gry

Kolejny raz podstawy – czyli rozmawialiśmy oo doborze odpowiedniego opornika dla układu zasilanie-LED. Mierzyliśmy napięcia (czyli spadki napięć) oraz prądy. Każdy musi przez to prześć, dlatego zachęcam do zabawy w wirtualnym Arduino (jest tam multimetr, płytka stykowa i różne LEDy – proszę nie zlekceważyć tego ćwiczenia!).

Czujka drgań

Bardzo prosta, ale ile zabawy 😉 Prosta, bo ma trzy pin-y: VCC i GDN (czyli zasilanie, z przedziału 3.3V-5V) oraz pin Dout – sygnał cyfrowy informujący o drganiu. Cena to kilka złotych, zależnie od miejsca kupna.

Do czego? no wiele zastosowań, ale… takie śmieszniejsze (ale czy oby na pewno?) to alarm otwartej szuflady. Czyli: jeśli chcemy mieć pewność, że nasz młodszy brat nie będzie grzebać w naszej szufladzie, to … montujemy taki układ do wnętrza szuflady i jeśli jednak będzie próba jej otwarcia – to odezwie się alarm (lub taki incydent zostanie zapisany w pamięci). Potem można przejrzeć „dziennik zdarzeń” i przekonać się, czy faktycznie braciszek nie myszkował w naszej szufladzie 😉

To bardzo czuły czujnik

Właściwie to wystarczy stuknąć w stół i te minimalne drgania wprawią w działanie nasz czujnik. Pirwszy, prosty programik:

byte czujka=7;

void setup(){
 pinMode(czujka, INPUT);
 Serial.begin(9600);
}

void loop(){
 if (digitalRead(czujka)==0)
  Serial.println("czujka! drgania!");
}

Nie pomyslilem się – rejestrujemy drgania gdy odczytujemy napięcie LOW (czyli zero). Gdy brak drgań – odczytujemy stan HIGH (1). A może tak rozbudować program, aby zliczał liczbę drgań?

byte czujka=7;
unsigned int licz=0;

void setup(){
 pinMode(czujka, INPUT);
 Serial.begin(9600);
 licz=0;
}

void loop(){
 if (digitalRead(czujka)==0){
  licz++;
  Serial.print("czujka! drgania! ");
  Serial.println(licz);
 }
}

Proszę uruchomić powyższy programik i zaobserwować, jak szybko nasz licznik (zmienna licz) rośnie. Przy okazji przekoanliśmy się na własne oczy, co się dzieje gdy przepełnimy licznik (testowaliśmy to na zmiennej typu byte, która zlicza liczby od 0..255 – łatwo taki licznik przepełnić!).

Kostka do gry – liczby losowe, nie pseudo-losowe!

Pokazałem państwu swój kolejny układ – elektroniczną kostkę do gry. Drgania powodują tworzenie liczb losowych (prawdziwie losowych, nie pserudo-losowych). Jak? wymyśliłem sobie tak: zliczam liczbę drgań, a gdy drgania ustaną – wynik wyświetlam z operacją modulo 6 + 1 (modulo 6 – to liczby z zakresu 0..5 więc dodaję jeszcze 1 aby mieć sześcienną kostkę do gry). Całość prezentuję na 7-segmentowym wyświetlaczu (no i dodatkowo „dla bajeru” uruchamiam melodyjkę).

Na powyższej fotce widzimy Arduino UNO (w wersji Ferrari – czerwoniutkie) z nakładką – proto-shieldem (aby nie trzeba było się bawić w oddzielną płytkę stykową). Roboczo wszystko połączone jest przewodami ze skrętki, ale całość nieźle trzyma się kupy 😉

Praca domowa

Proponuję pobawić się w wirtualnym Arduino i poćwiczyć wyświetlanie liczba na 7- segmentowym wyświetlaczu – to może się jeszcze wielokrotnie przydać!Nie zapomnijcie zapisać wyników Waszej pracy by potem pochwalić się nimi!

(c) KG 2018

RGB LED – PWM (podstawy)

Niby podstawy – ale jakie kolorowe 😉 No i bardzo przyszłościowe – niebawem się okaże, jak barwne mogą być nasze elektroniczne gry zręcznościowe!

Sprawa jest prosta – w tej diodzie RGB są właściwie TRZY diody – czerwona, niebieska i zielona. Dzięki mieszaniu trzech kolorów otrzymujemy każdy inny, dowolny kolor – w tym także biały. Właśnie biały to bardzo ważny kolor – potrzbny nam do codziennego życia – dlatego też właśnie w 2014 r. uchonorowano Japończyków nagrodą Nobla za zrobienie niebieskiego lasera.

RGB LEDy występują z dwoma typami obudowy – matową (polecam) oraz przezroczystą. Ta pierwsza daje światło bardziej rozproszone, trudno nawet zobaczyć te trzy oddzielne LEDy.

Wspólna anoda, wspólna katoda.

RGB LED ma cztery „nóżki” (wyprowadzenia): skoro sa tam trzy LEDy (czerwony, zielony i niebieski) to niepotrzebną rozrzutnością było by mocowanie sześciu nóżek – po dwie dla każdej diody. Oczywiście dioda ma mieć możliwość oddzielnego sterowania (włącznaia), dlatego te trzy nóżki muszą być – natomiast resztę (też 3) można ze sobą uwspólnić – czyli połączyć. Tym oto sposobem zredukowaliśmy nadmiar wyprowadzeń i mamy dwie odmiany RGB LEDa: wspólna katoda (czyli wspólny minus), oraz wspólna anoda (czyli wspólny plus). Wiele mówiący rysunek:

Podłączenie – pamiętaj o oporniku dla KAŻDEGO LEDa!

Niby oczywiste, ale warto o tym przypominać… Wybieramy rezystory 220 Ohma (bo takie mamy pod ręką) – co nie jest idealne, gdyż każdy LED ma inne napięcie przewodzenia… My to świadomie ignorujemy i dla prostoty (czytaj: wygodny) używamy tych samych oporników. Ale coś za coś – nie będziemy mieć tej samej jasności każdego LEDa (płynie przez nie inny prąd!) a więc biały nie będzie taki biały…

(Może znajdę czas i dopiszę tu kiedyś konkretne wartości oporników dla każdego LEDa)

Pierwszy program

Proponuję zdefiniować trzy zmienne (byte, int – jakkolwiek, oczywiście #define będzie też OK) dla każdej nóżki diody RGB (ja swoje podłączyłem do pinów 11,10 i 9). Dzięki temu będziemy wiedzieli, co właściwie robimy.

byte ledR=11;
byte ledG=10;
byte ledB=9;

void setup(){
 pinMode(ledR, OUTPUT);
 pinMode(ledG OUTPUT);
 pinMode(ledB, OUTPUT);
}

void loop(){
 digitalWrite(ledR, LOW); //włączamy czerowny kolor
 delay(1000);
 digitalWrite(ledR, HIGH); //wyłączamy czerowny kolor
 delay(1000);
 digitalWrite(ledG, LOW); //włączamy zielony kolor
 delay(1000);
 digitalWrite(ledR, HIGH); //wyłączamy zielony kolor
 delay(1000);
 digitalWrite(leB, LOW); //włączamy niebieski kolor
 delay(1000);
 digitalWrite(ledB, HIGH); //wyłączamy neiebieski kolor
 delay(1000);

 //a teraz mieszamy kolory
 digitalWrite(ledB, LOW); //włączamy niebieski kolor
 digitalWrite(ledR, LOW); //włączamy niebieski kolor... mamy FIOLET!
 delay(1000);
 digitalWrite(ledB, HIGH); 
 digitalWrite(ledR, HIGH); 
 delay(1000);
}

Nie pomyslilem się – włączamy LEDy wyłączając napięcie – komendy digitalWrite(ledX, LOW) – bo program dotyczy RGB LEDa ze wspólną anaodą. Napięcie na wspólnej nóżce wynosi 5V dlatego muszę podać napięcie mniejsze (LOW) na drógą nóżkę, aby prąd płynął (nie płynie, jeśli nie ma różnicy napięć! jak woda, która się nie przelewa gdy tern jest płaski).

Mieszanie kolorów ułatwia poniższa grafika:

Warto trochę pobawić się w rozbudowę programu i uzyskać ciekawe kolorki… to na prawdę fajne!

Drugi program – mieszanie z „czułością” 😉

Pamiętamy działanie cyfrowych pinów PWM? Są one oznaczone tyldą (~, „falką”) i w przypadku LED-a umożliwiają płynną zmienę jasności świecenia. Ja od razu do podłączenia wybrałem właśnie piny PWM więc mogę przystąpić do zabawy w zmienę jasności

byte ledR=11;
byte ledG=10;
byte ledB=9;

void setup(){
 pinMode(ledR, OUTPUT);
 pinMode(ledG OUTPUT);
 pinMode(ledB, OUTPUT);
}

void loop(){
 for (i=255; i>0; i--){
   analogWrite(ledR, i); //powoli włączamy czerowny kolor
   delay(10);
 }
 for (i=255; i>0; i--){ 
   analogWrite(ledB, i); //powoli włączamy niebieski kolor 
   delay(10); 
 }  
 delay(1000);
}

Fajna i prosta sprawa, nieprawdaż? Ci, którzy nie pamiętają o co chodzi – zachęcam do uruchomienia Przykłady -> 01 Basics -> Fade z Arduino IDE.

Prąd pobierany z Arduino

Każdy kolor to około 20mA, więc ustawiając światło białe mamy około 60mA prądu. Oznacza to, że nasze Arduino UNO nie pociągnie za dużo takich LEDów (bez kombinowania, ale o tym później).

1 RGB LED = 3 piny PWM !!!

Oczywiście, jeśli chcemy mieć możliwość kontrolowania jansności. To dużo – Arduino UNO ma tylko (aż?) 6 takich pinów. Co więc zrobić, aby świecić 5 RGB LEDami? albo 10? Nie da się? Da się, da. Na kolejnych zajęciach właśnie się tym zajmiemy. Zapraszam! 

Praca domowa

Proponuję poćwiczyć programowanie struktularne – stworzyć funkcję

void rgb(byte red, byte green, byte blue),

która ustawi trzy LEDy na zadane wartości – niech dodatkowo podawane wartości będą z przedziału 0..100, a więc należy dokonać odpowieniej konwersji na liczby z przedziału 0..255. Jeśli tak zrobomy, to wówczas rgb(30,0,0) oznacza lekki kolor czerwony, rgb(0,100,0) to jansy kolor zielony a rgb(77,0,77) jasno-fioletowy. Proszę pobawić się w wirtualnym Arduino!

(c) KG 2018

Prototyp – gra zręcznościowa + (ponownie) podstawy

Pam Maksymilian rozbudował program o karanie za zbyt wczesne wciśnięcie przycisku – gratulacje! Wgrał owoce swojej pracy z wirtualnego Arduino do naszego prototypu i… działa! 

Mamy też nowych zainteresowanych Fi-BOTem- z Wydziału Mat-Inf – dlatego przy tej okazji wróciliśmy do podstaw (pinMode, digitalWrite). 

Za tydzień (10 kwietnia) będą ponownie podstawy – piny PWM – ale… z diodami RGB, oraz (popularnymi) listwami RBG. Wszystko to ma rozbudzić w nas twórczość nowego propotypu gry zręcznościowej. Zapraszam!

(c) KG 2018