SLAVIC AI z wizytą u nas!

Dziś gościliśmy dwóch przedstawicieli Slavic AI prezentujących swój projekt… Osoby zainteresowane kontaktem proszone są do bezpośredniego kontaktu lub przez opiekuna koła – K. Gawryluka, pokój 2045.

Prezentacja…

(c) K.G. 2020

PM2D3D — pismo odręczne!

Poniedziałkowe zajęcia odwołane z przyczyn osobistych, ale niektórzy pracują w domu 😉 Tym oto sposobem można pochwalić się:

Pismo odręczne w Maszynie PM2D3D

Pan Bartek zmodyfikował kod GRAPH CREATORA – oprogramowania do maszyny PM2D3D, który generuje rysunki. Nie dość, że wprowadził funkcję undo (CTRL-Z), to mamy teraz nowy tryb pracy: PEN. Służy on do ciągłego śledzenia wciśniętego przycisku myszy i automatycznego stawiania punktów. Dzięki temu można swobodnie rysować i pisać, a jeśli posiadamy tablet do rysowania – to nawet bardzo ładnie rysować i pisać 😉

Program GRAPH CREATOR z trybem PEN (lewa strona, pod TREE).

Automatyczne stawianie punktów jest całkiem inteligentne – zamiast próbkowania co zadany czas, ciągle sprawdzamy pozycję myszy i jeśli różni się ona o więcej niż dr=1.5 wirtualnego piksela – stawiamy nowy punkt. Całe płótno ma rozmiar 800×500 takich wirtualnych pikseli. Takie postępowanie daje możliwość rysowania całkiem gładkich krzywych, a punkty nie gromadzą się bezsensownie w jednym miejscu (tak by się działo przy próbkowaniu czasowym – dla małych interwałów). Dodatkowo, jeśli nie użyje się funkcji zoom in/zoom out – to parametr dr skaluje się proporcjonalnie – no i mamy możliwość dokładnych, małych rysunków!

Rysunki wyglądają bardzo obiecująco:

Brawo dla Pana Barteka!

(c) K.G. 2020

Maskotka i heXapod

Maskotka – prztwornica step down

Pan Bartek zmodyfikował moduł zasilania wstawiając przetwornicę step-down 5V. Chodziło o zminimalizowanie strat mocy regulatora liniowego 5V (chyba TS78L05ACY) przy zasilaniu 12V – bo 12V-5V = 7V, co przy (teoretycznym) prądzie 1A daje aż 7W strat. Oczywiście u nas nie było 1A a mniej, niemniej jednak to zdecydowanie za dużo. Przetwornica (tego typu) rozwiązuje problem.

Moduł zasilania z przetwornicą step-down.

Moduł pełni jednocześnie funkcję sterowania paskami LED Maskotki, których jest 5 sztuk – dlatego widać 5 trzypinowych konektorów do pasków LED WS2811B. Obok zainstalowano potencjometr 10k, który łączy się z pinem A0 w Arduino i steruje jasnością wspomnianych pasków. Fajnie! Co więcej – wszystko działa 😉

Maskotka zasilana 12V aku.

heXapod/pająk

Jedna noga (już w całości).
Ta sama noga w „rozkroku”.

Jak widać Pan Bartek crozbudowuje swój nowy projekt heXapod (pająk)

(c) K.G. 2020

Maskotka i heXapod

Maskotka – jeździ i świeci 😉

Podłączone, uruchomione i sprawdzone!

W planach wymiana liniowego regulatora napięcia (zasilanie Maskotki akumulatorem żelowym 6V, docelowo 12V) na przetwornicę step-down (aby straty energii nie były tak duże, no i nie było potrzeby chłodzić/wietrzyć układu).

heXapod/pająk

A Pan Bartek pracuje nad swoim heXapodem (pająkiem)

Kolejne zajęcia? Normalnie, w poniedziałek 13-go stycznia o godz. 14:15. Zapraszam!

(c) K.G. 2020