PID oraz podstawy: PWM + (mikro)serwo

Podstawy Arduino

Piny cyfrowe PWM z multimetrem i LED-em, a potem serwosilniczek (Serwo.h, silnik.attache(pin), silnik.write(stopnie).

Maskotka

BB: regulator PID dla 1 koła: poniżej wynik działania algorytmu regulującego pracę silnika: kolor czerwony to krzywa pożądana (nastaw użytkownika, potencjometrem), kolor niebieski to aktualna praca koła. Oś Y na wykresie to RPS, czyli obroty na sekundę.

Praca regulatora PID ma polegać na tym, że RPS koła ma podążać za ustaloną wartością niezależnie od zewnętrznych czynników (np. koło na lodzie=kręci się praktycznie bez oporów, lub koło w błocie =ciężko mu wyjechać). Najważniejsze współczynniki regulatora PID Pab bartek dobrał metodą „prób i błędów” (plus własne, wcześniejsze doświadczenie) i są dobrane dla konkretnego silnika (dlatego ich tutaj nie podaję). Zauważ, jak szybko silnik dopasowuje się do pożądanej wartości). Przy okazji: wykres ze „starej” wersji algorytmu, na zajęciach Pan Bartek go udoskonalił i reakcja koła jest jeszcze szybsza!

podstawy: Serial + wyswietlacz 7(8?) segmentowy

Podstawy Arduino

Obiekt Serial i funkcja wypisująca na ekranie napisy, wartości zmiennych. Ale nie tylko – wczytywanie danych z PC do Arduino. To już prawdziwa rozmowa! Nowi Studenci bardzo pracowici – ich programy wyświetlają już wszystkie cyfry!

Maskotka

Prace nad ulepszeniem napędu trwają (BB).

podstawy: Serial + LEDy

Podstawy Arduino

LED-y podłączone do Arduino: pinMode(), digitalWrite(), delay() – trzy funkcje, a ile radochy!

Maskotka

Sterowanie bezprzewodowe (PP) – działa! Mimo to pojazd jeździ bokiem, bo silniki pracują nierówno oraz mechanika kuleje…