pre-KRON 2025

Przedłużone zostały zapisy do wydarzenia-konkursu „pre-KRON 2025”, które odbędzie się 29 kwietnia 2025 roku, o godzinie 17:00, w sali C02 Wydziału Nauk o Edukacji UwB.

Pre-KRON 2025 to konkurs, w którym zmierzyć się mogą koła naukowe, działające na Uniwersytecie w Białymstoku. Formuła jest prosta – każde koło ma do dyspozycji 10 minut. W ich trakcie ma za zadanie przedstawienie jakiejś naukowej treści w przystępnej, kreatywnej i innowacyjnej formie.


Śmieszna prezentacja z kotami? Tak!
Skecz? Może być.
Krótkie przedstawienie? Czemu nie!
Koła ograniczone są wyłącznie przez własną wyobraźnię. A, no i oczywiście przez czas!

Tematem tegorocznego KRONu jest: „pochodzenie – wstyd czy mit?”. I to właśnie do tego hasła powinny w luźny sposób nawiązywać prezentacje.

Trzy najlepsze prezentacje – wyboru dokona jury wraz z publicznością – zostaną nagrodzone dotacjami ze środków Parlamentu Studenckiego (za I miejsce – aż 1200 złotych!). Wystąpią także na tegorocznym KRONie.

Zgłoś się i daj sobie szansę!

Zapisy trwają do 18 kwietnia.

Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/DTwoKdNLBtdJu84AA
Regulamin: https://docs.google.com/document/d/1qvTP87n2eJnkLmRQCPJbSzrY3qU0BY8Cw5rBT_crDKs/edit?usp=drivesdk

(c) K.G. 2025

Dni Otwarte UwB

15-04-2025

Odbyły się Dni Otwarte UwB – członkowie koła Fi-BOT dzielnie uczestniczyli w wydarzeniu. Prezentowali grę REFLEX (Arduino) oraz silniki DC (mostek H, układ L298N).

(c) K.G. 2025

Światłolub – programowanie

komunikacja I2C i hd44780

Aby widzieć odczyty z fotorezystorów wykorzystujemy ekran LCD16x2 — nie chcemy jednak tracić cennych portów cyfrowych (chyba trzeba użyć 7-miu do obsługi), więc stosujemy moduł I2C hd44780.

testy, testy, testy…

Czyli najprzyjemniejsza część zabawy – prototyp już mamy, teraz trzeba go mądrze oprogramować. Zaczynamy!

Trzeba odczytać wskazania obu fotorezystorów gdy światło jest przed pojazdem, z jednego boku, z drugiego… Zapisać do notepada.exe by następnie wpisać w ino 🙂

Kiszka. Stoi. Albo kręci się nie w tą stronę, co trzeba. A niby miało działać 😛 więc znowu do kompa i wprowadzamy zmiany w kodzie /w parametrach.

Nawet kłótni nie było 🙂 nikt nie zrzucał winy na drugiego – nie działa dobrze, więc trzeba poprawić! Świetny team-work !

Zawody

Za tydzień kody będą już dopieszczone, więc będzie można przystąpić do sprawdzenia algorytmów w akcji – postawimy dwie przeszkody, będzie trzeba je objeżdźać – kręcąc tzw. ósemki. Zmierzymy czas trzech okążeń i się okaże, który zespół jest lepszy 😉

(c) K.G. 2025

Młodzieżowe Podlaskie Lokalne – dofinansowanie

Wystartował projekt konkursowy Młodzieżowe Podlaskie Lokalne – jest możliwość uzyskania dofinansowania w kwocie 2000 – 6000 zł na projekt samorządów studenckich i doktoranckich, uczelnianych organizacji studenckich i doktoranckich (np. kół naukowych, chóru itp.).

Próbujemy! The Mecanum Mavericks

Ostatnio budujemy pojazdy sterowane latarką… ale czemu nie spróbować czegoś bardziej atrakcyjnego? Niech to dalej będzie „światłolub” ale z ciekawszą mechaniką ruchu? Chcemy kupić koła mecanum, dzięki czemu pojazdy będą poruszać się dość nietypowo 😉

Taki projekt można świetnie rozbudowywać – dodawać inny rodzaj sterowania (radiowe!), a także zrobić z tego zabawę „w berka” – o ile posiadamy dwa takie pojazdy. My wnioskujemy o 5 zestawów i planujemy… sza, cicho-sza 😉 Zobaczymy 😉

Aktualizacja – wyniki konkursu

YYYY, nie udało się. Nasz projekt znalazł się blisko finałowej grupy, nawet został wpisany na listę rezerwowych ale… nie udało się. Cóż – będziemy próbować za rok!

(c) K.G. 2025

Oczy światłoluba

Ciągle budujemy pojazd sterowany latarką – wykorzystamy fotorezystory jako „oczy”. Dziś wracamy do konstrukcji pojazdu i będą pierwsze próby. Ale nie chcemy mieć płytki prototypowej na pokładzie więc… poznajemy lutownicę 😉

Przygotowujemy sobie wielokrotne wyjścia GND i 5V, a także lutujemy rezystor z fotorezystorem w szereg – z dodatkowym przewodem do pinu analogowego Arduino UNO. Wszystko proste, tylko trzeba trochę się pobawić… na tym to chyba polega, prawda? 😉

No i dobrze, że się ucząc się także się bawimy!

Udało się! Oczy skierowane są na podłogę (trochę za bardzo) więc rozpoczyna się faza testowa oprogramowania – część „hardwareowa” chwilowo zakończona.

(c) K.G. 2025