Pojazd (mechanika + pierwsze uruchomienie) + podstawy (LEDy)

Rozwija się projekt POJAZDU, a jednocześnie nauczane są podstawy Arduino (i programowania) – jest więc mały chaos…

  1. POJAZD
    1. konstrukcja: podstawa z płyty wiórowej 18mm wymieniona na sklejkę 10mm, czyli cieńszą, aby koła pojazdy miały większy „prześwit”
    2. silniki to Pollolu 37Dx70L z wbudowanym enkoderem – silnik ma przekładnię 70:1 dzięki której na dość małych obrotach (150 obr/min) uzyskuje  moment obrotowy 1,39 Nm (co oznacza 14 kg*cm). Dodatkowo możemy oprogramować enkoder kwadraturowy o rozdzielczości 64 impulsy na obrót (po przełożeniu 4480 impulsów na obrót).
    3. Zasilanie silnika to 6V do 12V – co przekłada się odpowiednio na na obroty: 75 rpm do 150 rpm i na pobór prądu: średniego 250/300mA i maksymalnego 2.5A/5A. Widać, że będziemy potrzebować mocnego sterownika do tych silników (typowy L298 da radę z maksymalnie 1A – tylko!)
    4. Koło do tego silnika to oryginalne Pollolu 12cm
    5. Mocowanie silnika to wydrukowane w 3D na uczelnianej drukarce „chwytaki” (projekt własny):
  2. PODSTAWY: LEDy, czyli poznajemy jak włączać/wyłączać napięcie na pinach Arduino. Polecam wirtualne Arduino do zabawy w domu.

KG, 2018

Pierwsze zajęcia 2018/2019

Po ostatnich nieudanych zajęciach, ruszyliśmy pełną parą. Frekwencja dopisała – pojawiło się sześciu pięciu nowych członków koła, oraz trzech „starych wyjadaczy”, toteż ze względu na różnicę w umiejętnościach, podzieliliśmy się na 2 grupy.

Pięciu kadetów przeszło przez szybkie, aczkolwiek intensywne szkolenie teoretyczne i praktyczne z podstaw budowy i działania mikrokontrolera, obwodów elektrycznych oraz programowania Arduino. Pod koniec zajęć udało im się zaprogramować migające diody, na pewno są dumni ze swojego projektu – i słusznie, każdy przecież od czegoś zaczynał!

Starsi wyjadacze natomiast, dostali zadanie zapoznania się ze specyfikacją tajemniczego silniczka i jego sterownikiem. Testowali jego działanie tak, aby w przyszłości stał się częścią robota którego będziemy konstruować. Przyznam szczerze, że po wakacyjnej przerwie, potrzebowaliśmy chwili obycia się ze sprzętem, za którym jednak bardzo się stęskniliśmy. Poza tym, weszliśmy trochę na wyższy level zabawy, ponieważ operowaliśmy na wielokrotnie droższych rzeczach od tych, z którymi mieliśmy styczność wcześniej – przy budowie naszego samochodzika. Toteż tym bardziej musieliśmy się bardziej skupić i dokładnie przemyśleć nasze działania. Finalnie udało się poznać i zrozumieć specyfikę i działanie zarówno silnika jak i jego kontrolera. Pojawił się jednak problem przy implementacji kodu sterującego do Arduino, gdyż z niewiadomych przyczyn nie chciał on działać tak jak należy. Jednak że zajęcia dobiegały już do końca, stwierdziliśmy że poświęcimy temu więcej czasu na następnym spotkaniu – kto wie, może za tydzień nieznana siła sprawi że wszystko będzie działać prawidłowo?

O tym przekonamy się na następnym spotkaniu!

Przemysław Baj (c)

Pierwsze zajęcia… falstart :(

Na spotkaniu organizacyjnym ustaliliśmy, że spotykamy się co tydzień w piątki o 15tej.

Dzisiejsze zajęcia jednak przepadły z powodu szkolenia „pierwszaków” w tym samym terminie. Cóż – bywa (ja się o tym szkoleniu dowiedziałem przed samymi zajęciami, więc za późno by oficjalnie odwołać zajęcia u mnie). Ale ale, co się odwlecze, to nie uciecze 😉 Zapraszam w kolejne piątki (szkoleń już nie będzie).

KG, 2018

Startujemy! piątek, 5-10-2018

STARTUJEMY!

piątek, 5-10-2018, godz. 15:00

(dla studentów Wydziału Fizyki)

Będziemy bawić się/oprogramowywać Arduino, RaspberryPi (no sam nie wiem) i wiele gadgetów elektronicznych (silniczki, czujki, itd.). Co z tego powstanie? Inteligenty dom, robot, nocnik? 😉 Trudno powiedzieć, ale na pewno dużo się nauczysz (programować + konstruować proste układy elektroniczne). Obawiasz się, że mało umiesz z powyższych rzeczy? Zapraszam także „nowicjuszy”!

Jeśli jesteś zainteresowany, zapraszam na spotkanie organizacyjne w dniu 5-10-2018 (piątek), godz. 15:00, sala 1064.

(c) K. Gawryluk 2018

p.s.

nie było łatwo z doborem terminu – chodzi o dostępność sal, oraz o nie kolidowanie z zajęciami dla większości studentów. Inna propozycja spotkań to wtorki, godz. 16:15 – przedyskutujmy to na spotkaniu organizacyjnym.