sterujemy pojazdem – oprogramowanie

Kontynuujemy oprogramowywanie pojazdu – ciągle chodzi nam o jak najpłynniejszą jazdę.

Propozycje softu:

  • tworzymy liczniki czasu jazdy (w milisekundach) do przodu, w lewo, w prawo
  • każdorazowe naciskanie przycisków na pilocie zwiększa odpowiednie liczniki
  • w pętli głównej unikamy zatrzymywania Arduino – czyli funkcji delay, zamiast to
  • używamy funkcji millis() do sprawdzenia aktualnego czasu i wyłączeniu silników, jeśli liczniki pracy do przodu (w lewo, w prawo) się skończyły
  • a teraz najciekawsze modyfikacje:
  • jeśli oba liczniki: do przodu i skrętu (nieważne: w lewo czy w prawo) są niezerowe, to w zależności od ich stosunku sterujemy PWM-em koła i robimy albo lekki skręt, albo bardzo mocny (bez jechania do przodu).

Kolejne zajęcia po Świętach – wtorek 25 kwietnia – sterujemy pilotem platformą – nie zapomnijcie przynieść ze sobą pilota na podczerwień.  Zapraszam!

 

sterujemy pojazdem (TSOP 2236) + tuning platformy

Rozpoczęliśmy od sprawdzenia, na ile czasu jazdy starczą nam zainstalowane akumulatorki. Pierwszy program był się bardzo prosty – cała naprzód (i  mierzymy prąd).

Potem zamonotowaliśmy czujkę TSOP 2236 i wpisaliśmy obsługę poleceń: jedź do przodu, tyłu, skręcaj (niektórzy nawet dwa rodziaje skrętów – ciasny, oraz szeroki).

Okazuje się, że pojazdy jeżdzą, ale trudno się nimi steruje – wykręcenie „ósemki” na przygotowanym torze nie jest wcale łatwe. Sprawa wymaga odpowiedniego oprogramowania rozkazów jazdy – na tym trzeba się skupić.

Kolejne zajęcia – także we wtorek 16:00 – sterujemy pilotem platformą – nie zapomnijcie przynieść ze sobą pilota od TV/radia/odkurzacza.  Zapraszam!