http://shieldlist.org/ — strona z wieloma, wieloma shieldami do Arduino.
Monthly Archives: październik 2021
BPNT – warsztaty + projekty (zgłoszenia)
Zgodnie z rozmowami podczas Forum Kół Naukowych UwB w dn. 25 października 2021r. przypominamy o wspólnej inicjatywie z Białostockim Parkiem Naukowo Technologicznym.
BPNT prowadzi Epi-Centrum Nauki w Białymstoku. To największa tego typu placówka w tej części Polski, służy edukacji i poznawaniu poprzez zabawę praw fizyki i matematyki, zjawisk przyrodniczych, zmian klimatycznych, nowoczesnych technologii.
https://epi-centrum.bialystok.pl/pl
W ramach współpracy z BPNT organizowane będą darmowe warsztaty z metody twórczego projektowania i rozwiązywania problemów Design Thinking (podejście do tworzenia nowych produktów i usług w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników). Warsztaty poprzedzone będą zwiedzaniem i oglądaniem Epi-Centrum Nauki na Stadionie Miejskim. Cel warsztatów to poznanie metody oraz zaprojektowanie przy zastosowaniu zasad Design Thinking kolejnych eksponatów do Epi-Centrum Nauki (pod szyldem UwB).
Zbieramy teraz zgłoszenia z poszczególnych kół naukowych. Prosimy do podanie nazwy koła i liczby osób chętnych do udziału w projekcie. Termin zgłoszeń mija z końcem tygodnia (do 31.10.2021). Na początku listopada chcemy przekazać informację do BPNT o zainteresowaniu naszym oraz ustalić termin zwiedzania Epi-Centrum.
W powyższych kwestiach – proszę kontaktować się z opiekunem koła.
(c) K.G. 2021
Forum kół naukowych – online
W poniedziałek (25.10.2021) – o godzinie 18:00 odbędzie się I Forum Kół Naukowych w roku akademickim 2021/2022. Forum odbędzie się za pośrednictwem platformy Blackboard. Link do spotkania: https://eu.bbcollab.com/collab/ui/session/guest/7412060f4b14424694e4a025219494f9?fbclid=IwAR2nJYaJ7aHLDGiJDAjK-Fb5WVtmTP_cY6oPHaCjfiRL-A2I7fNumuhKLu4
Program spotkania:
1. Przywitanie uczestników Forum Kół Naukowych UwB – Prorektor ds. studenckich dr hab. Jolanta Muszyńska, prof. UwB
2. Prezentacja strony Internetowej Forum Kół Naukowych – Tomasz Krynicki.
3. Koła naukowe UwB w Epi-Centrum Nauki – prezentacja wspólnego projektu – Dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego Anna Daszuta – Zalewska.
4. Prezentacja wybranych Kół Naukowych i Organizacji Studenckich.
5. Dyskusja.
Z poważaniem
Aneta Walendziuk
Sekretariat Prorektor ds. studenckich, Uniwersytetu w Białymstoku
Ewa Putra
Przewodnicząca Komisji ds. Współpracy z Kołami Naukowymi i Organizacjami Studenckimi
Parlament Studencki UwB
(c) K.G. 2021
Spotkanie organizacyjne 2021 – update
Zapraszam na spotkanie koła Fi-BOT w środę, 20-go października 2021 o godz. 13:30 do sali 2045. Przedstawię zainteresowanym osobom tematykę spotkań, pochwalę się najlepszymi projektami a także poznam Państwa oczekiwania i umiejętności. Zastanowimy się nad dogodnym terminem spotkań. Zapraszam!
Update: proponuję ponowne spotkanie, w piątek 29-X-2021 o godz. 12:15 (pokój 2045) – powinno być wygodnie dla 1szego roku FGKiR (inne osoby: kontakt indywidualny).
(c) K.G. 2021
Płytki PCP – #5: solder maska: SitoFach
Problemy z solder maską polegają na jej rozprowadzeniu po powierzchni płytki tak, by tworzyły równą warstwę. Inną metodą niż praktykowana w poprzednim wpisie jest wykorzystanie siatki do sitodruku – jak na poniższym filmiku.
To rozwiązanie wydaje się być idealne – jednak jaką siatkę do sitodruku dobrać? Jest ich mnóstwo, różnią się wielkością oczek (i grubością nitek). Sprzedawane są na metry bieżące w cenie około 60-80 zł/mb. Przykład ze sklepu SitoFach:
Czyli trzeba wybrać kilka i popróbować… dość droga zabawa jak na testowanie (nie mamy najmniejszego doświadczenia z takim procesem, a szukanie w internecie nic nie pomaga!). Dlatego… wysłaliśmy email do białostockiej firmy SitoFach zajmującej się dystrybucją takiego asortymentu i poprosiliśmy o darmowe próbniki. Okazało się, że właścieciel firmy SitoFach z chęcią postanowił nam pomóc i bezpłatnie udostępnić próbki różnych siatek!
Pan Bartek ochoczo przystąpił do nałożenia farby metodą z prezentowanego na początku filmiku i efekt jest bardzo zadowalający! Farba rozłożona jest równomienie, po utwardzeniu promieniowaniem UV nie przykleja się do siatki przy zdejmowaniu – o to właśnie chodziło!
Jeszcze raz dziękujemy właścicielowi firmy SitoFach za udostępnienie różnych siatek – bardzo nam to pomogło! Dobrze wiedzieć, że są ludzie skłonni pomóc w realizacji studenckiej pasji 😉
(c) K.G. 2021
Płytki PCP – frezowanie CNC #4: solder maska
Solder maska czyli maska lutownicza to warstwa lakieru o odpowiednich własnościach naniesiona na wykonany już gotowy obwód drukowany. Osłania ona ścieżki w tych miejscach obwodu, w których nie są one lutowane. Jej nałożenie to ostatni element po frezowaniu ścieżek, ale nie jest to takie łatwe…
Jedna z chałupniczych metod polega na naniesieniu farby na płytkę, a następnie przyciśnięcie folią/szybką do powierzchni tej płytki – farba rozejdzie się równo na wszystkie strony (jest to proces podobny do naklejania szybki na smartfona). Po tej procedurze należy użyć lamp UV do utwardzenia farby, a następnie zdjąć szybkę… Właśnie ta ostatnia czynność sprawia największy problem – podczas zdejmowania szybki farba często się przykleja i zrywa razem z szybką! niszczy się w ten sposób całą pracę… Poniżej kilka klatek z filmu na YT przedstawiającego ten proces – gdzie autor opanował tą technikę i w końcu udaje mu się robić dobre płytki (choć sam przyznaje, że nie jest to ani łatwe, ani powtarzalne):
Jak sam autor powyższego filmu z YT przyznaje, nie jest to łatwy proces – ale po wielokrotnym praktykowaniu możliwy do nauczenia. Jednak aktualnie Panu Bartkowi się nie udaje …
Najsłabszym ogniwem jest zdejmowanie tej folii…
(c) K.G. 2021