2022.10.26 – Warsztaty DUŚ – relacja

26 października 2022 r. Wydział Fizyki UwB gościł u siebie piątoklasistów ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 11 w Białymstoku. Uczniowie brali udział w warsztatach strukturalnych pod zawołaniem Doskonale Uporządkowany Świat (DUŚ). W ramach warsztatów młodzi badacze analizowali własności klasycznych figur płaskich, którymi w różnych konfiguracjach starali się wypełnić ograniczone powierzchnie. Jednocześnie opisywali własności symetrii takich dwuwymiarowych układów. Następnie dokonali jakościowej oceny różnic w upakowaniu przestrzeni z wykorzystaniem 7 podstawowych trójwymiarowych układów krystalograficznych. Grupy warsztatowe miały również za zadanie porównać i przedyskutować różnice pomiędzy strukturą soli i cukru oraz grafitu i diamentu. Największe zainteresowanie uczniów wzbudzały jednak modele strukturalne fulerenu, nanorurki węglowej oraz płatka śniegu. Ku naszej uciesze padały pytania o budowę atomu i do czego służą takie nowoczesne nanostruktury, dlatego czekamy z zapartym tchem na kolejne równie dociekliwe grupy warsztatowe!

Pełną fotorelację z wydarzenia można znaleźć na naszym profilu Facebook lub Instagramie.

Tekst: Katarzyna Rećko
Zdjęcie: Wojciech Olszewski