Start kanału YouTube

Miło nam jest poinformować, że Oddział Białostocki Polskiego Towarzystwa Fizycznego doczekał się własnego kanału na YouTube. Zamieszczane tam będą nagrania wykładów popularnonaukowych organizowanych przez nasz oddział. A z czasem może i inne treści (czekamy na sugestie).

Jako pierwszy do obejrzenia jest wykład prof. dr hab. Iwony Ciereszko zatytułowany „Transport wody i substancji odżywczych w roślinach”. Zachęcamy serdecznie do jego wysłuchania i komentowania.

Koniecznie dodajcie nas do swoich subskrybowanych kanałów.

Link do naszego kanału – https://www.youtube.com/channel/UCChi8p4mwKvlh6NKtqT-RhA

Zaszufladkowano do kategorii Inne, Wykład_PTF_Białystok | Możliwość komentowania Start kanału YouTube została wyłączona

Postępy Fizyki nr. 2/2022 dostępne online

Dostępny jest już najnowszy numer Postępów Fizyki, w całości poświęcony wybitnemu polskiemu uczonemu Mieczysławowi Wolfke.

Gorąco zachęcamy do jego lektury. Dostęp do wersji online można znaleźć pod adresem:

https://www.ptf.net.pl/media/cms_page_media/2681/PF_2_2022.pdf

Zaszufladkowano do kategorii Postępy_Fizyki | Możliwość komentowania Postępy Fizyki nr. 2/2022 dostępne online została wyłączona

Relacja z XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Wykłady, pokazy oraz doświadczenia na żywo z różnych działów fizyki i astronomii, czyli w sumie 30 imprez – tak w skrócie można podsumować wkład Wydziału Fizyki w 18. edycję Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Blisko 4500 osób (Piknik Rodzinny na Stadionie Miejskim) oraz około 800 osób (dziań na Wydziale Fizyki) odwiedziło nas by wspólnie odkrywać piękno fizyki.

Bardzo dziękujemy za tak liczne zainteresowanie.

Gorąco zapraszamy do przeczytania relacji i obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia na stronie: XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki.

Zaszufladkowano do kategorii Inne | Możliwość komentowania Relacja z XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki została wyłączona

Wykład PTF: „Transport wody i substancji odżywczych w roślinach”

Oddział Białostocki Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Wydział Fizyki UwB zapraszają do wzięcia udziału w wykładzie prof. dr hab. Iwony Ciereszko zatytułowanym „Transport wody i substancji odżywczych w roślinach”. Wykład odbędzie się w sobotę 04 czerwca 2022 roku o godz. 11:00 w sali 2011 Wydziału Fizyki przy ul. K. Ciołkowskiego 1L. Szczegółowy opis tematyki wykładu dostępny jest w dziale Wykłady PTF.
Wszystkie zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy!

Zaszufladkowano do kategorii Wykład_PTF_Białystok | Możliwość komentowania Wykład PTF: „Transport wody i substancji odżywczych w roślinach” została wyłączona

VI Konferencja Nauczycieli Fizyki

W sobotę 24 września 2022 r. odbędzie się VI Konferencja Nauczycieli Fizyki. Zachęcamy do odwiedzenia strony konferencji i zgłoszenia swojego udziału. Rejestracja otwarta jest do 04 września 2022. Koszt uczestnictwa w konferencji wynosi 50.00 PLN.

Serdecznie zapraszamy!

Zaszufladkowano do kategorii Konferencja_Nauczycieli_Fizyki | Możliwość komentowania VI Konferencja Nauczycieli Fizyki została wyłączona

XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza serdecznie na tematyczne imprezy w ramach XVIII Podlaskiego Festiwali Nauki i Sztuki – „Przyszłość należy do wyobraźni”.
W niedzielę 08.05.2022 (10:00 – 16:00) zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych na Piknik Naukowy organizowany na Stadionie Miejskim, natomiast 13.05.2022 (9:00 – 14:00) oczekujemy naszych gości i sympatyków w budynku Wydziału Fizyki UwB.
Uczestnicy festiwalu mogą spodziewać się podróży po Układzie Słonecznym, lekcji praktycznej astronomii, ciekawych doświadczeń prezentujących zjawiska fizyczne wykorzystywane w
medycynie, robotów wykonanych w technologii druku 3D oraz wielu innych atrakcji.
Pełna lista imprez dostępna jest pod adresem:
XVIII_PFNiS_lista_imprez_Wydzial_Fizyki.pdf
oraz
https://podlaskifestiwal.pl/program/lista-imprez/
Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny, chociaż obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
Zapraszamy serdecznie – przyjdź, zobacz i rozwijaj swoje pasje!

Zaszufladkowano do kategorii Inne | Możliwość komentowania XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki została wyłączona

Wykład PTF: „Percepcja krótkich sygnałów dźwiękowych”

Oddział Białostocki Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Wydział Fizyki UwB zapraszają do wzięcia udziału w wykładzie mgr inż. Karoliny Stelmach zatytułowanym „Percepcja krótkich sygnałów dźwiękowych”. Wykład odbędzie się w sobotę 26 marca 2022 roku o godz. 11:00 w sali 2011 Wydziału Fizyki przy ul. K. Ciołkowskiego 1L. Możliwy jest również zdalny udział w wykładzie przy użyciu platformy Zoom. Szczegółowy opis tematyki wykładu dostępny jest w dziale Wykłady PTF.
Wszystkie zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy!

Zaszufladkowano do kategorii Wykład_PTF_Białystok | Możliwość komentowania Wykład PTF: „Percepcja krótkich sygnałów dźwiękowych” została wyłączona

Postępy Fizyki nr. 1/2022 dostępne online

Zachęcamy do lektury najnowszego numeru Postępów Fizyki, który dostępny jest w wersji online pod adresem:

https://www.ptf.net.pl/media/cms_page_media/2681/PF_1_2022_1.pdf

Zaszufladkowano do kategorii Postępy_Fizyki | Możliwość komentowania Postępy Fizyki nr. 1/2022 dostępne online została wyłączona

Naukowcy z Wydziału Fizyki UwB z Nagrodami Ministra Edukacji i Nauki

19.02.2022 podczas Gali z okazji Dnia Nauki Polskiej wręczone zostały Nagrody Ministra Edukacji i Nauki. W tym roku uhonorowani zostali dwaj pracownicy Wydziału Fizyki UwB a także wieloletni członkowie Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Prof. dr hab. Piotr Jaranowski otrzymał nagrodę za całokształt dorobku. Doceniona została rola profesora w stworzeniu (we współpracy z prof. Andrzejem Królakiem z Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie) podstaw wielu algorytmów i metod służących do wykrycia i estymacji parametrów fal grawitacyjnych z tzw. układów podwójnych.

Natomiast prof. dr hab. Andrei Stupakevich został uhonorowany za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, tj. zaprezentowanie i rozwinięcie przełomowej metody ultraszybkiego zapisu informacji.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej!

Zaszufladkowano do kategorii Inne | Możliwość komentowania Naukowcy z Wydziału Fizyki UwB z Nagrodami Ministra Edukacji i Nauki została wyłączona

Wykład PTF: „Podstawowe stałe fizyki a kształt Wszechświata”

Oddział Białostocki Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Wydział Fizyki UwB zapraszają do wzięcia udziału w wykładzie prof. dr hab. Mariusza P. Dąbrowskiego zatytułowanym „Podstawowe stałe fizyki a kształt Wszechświata”. Wykład odbędzie się w sobotę 12 lutego 2022 roku o godz. 11:00 w sali 2011 Wydziału Fizyki przy ul. K. Ciołkowskiego 1L. Szczegółowy opis tematyki wykładu dostępny jest w dziale Wykłady PTF.
Wszystkie zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy!

Zaszufladkowano do kategorii Wykład_PTF_Białystok | Możliwość komentowania Wykład PTF: „Podstawowe stałe fizyki a kształt Wszechświata” została wyłączona