dr hab. Katarzyna Rećko, prof. UwB uhonorowana Nagrodą im. prof. Kazimierza Bartla

18.11.2022 dr hab. Katarzyna Rećko, prof. UwB z Wydziału Fizyki została uhonorowana prestiżową Nagrodą im. Prof. Kazimierza Bartla za wybitne osiągnięcia w nauce w dziedzinie fizyki.

Nagroda ta przyznawana jest przez Fundację im. prof. Kazimierza Bartla od 2016 roku za wybitne w skali międzynarodowej osiągnięcia w nauce. Ma na celu promowanie piękna nauk ścisłych. Laureatami zostają na zmianę matematycy, fizycy i chemicy, a więc przedstawiciele nauk będących w polu zainteresowania patrona nagrody.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Szczegóły oraz fotorelację z wydarzenia można znaleźć na:
www: https://physics.uwb.edu.pl/wf/ptf/dr-hab-katarzyna-recko-prof-uwb-uhonorowana-nagroda-im-prof-kazimierza-bartla/
Facebook: https://www.facebook.com/PTFBialystok/
Instagram: https://www.instagram.com/ptfbialystok/

2022.11.09 – Warsztaty DUŚ – relacja

09.11.2022 odbyła się kolejna edycja warsztatów krystalograficznych „Doskonale Uporządkowany Świat”. Tym razem odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 47 w Białymstoku. Dziękujemy za aktywny udział i wnikliwe pytania.

Fotogaleria ze spotkania dostępna jest na naszym Facebooku i Instagramie.

26.10.2022 – Relacja z warsztatów DUŚ

26 października 2022 r. Wydział Fizyki UwB gościł u siebie piątoklasistów ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 11 w Białymstoku. Uczniowie brali udział w warsztatach strukturalnych pod zawołaniem Doskonale Uporządkowany Świat (DUŚ).

Zapraszamy do przeczytania relacji i obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia na naszej stronie lub Facebooku.

prof. dr hab. Piotr Jaranowski w rankingu „World’s Top 2% Scientists”

Po raz kolejny prof. dr hab. Piotr Jaranowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku znalazł się w gronie najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności ich prac naukowych. Profesor znalazł się na liście 2% najlepiej cytowanych autorów uwzględniającej cały dorobek naukowy, jak również obejmującej dane za ostatni (2021) rok.

Ranking „World’s Top 2% Scientists” opracowany został przez analityków z Uniwersytetu Stanforda we współpracy z firmą Elsevier. Ocenia on dorobek naukowy badaczy według indeksu bibliometrycznego, uwzględniając m.in. takie kryteria jak indeks Hirscha, liczba cytowań czy miejsce na liście autorów.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej!

Obchody Roku Mieczysława Wolfkego na Wydziale Fizyki UwB – relacja

W ramach obchodów Roku Mieczysława Wolfkego Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku we współpracy z Politechniką Warszawską zorganizował piknik naukowy poświęcony temu pionierowi fizyki technicznej w Polsce.

11.10.2022 uczestnicy pikniku mogli wysłuchać wykładu poświęconego życiu i dokonaniom tego znakomitego polskiego fizyka. Prelekcję wygłosił dr Krzysztof Petelczyc z Wydziału Fizyki PW – współautor biografii Wolfkego. Po wykładzie studenci i doktoranci z Wydziałów Fizyki UwB oraz PW pokazali jak bawić się fizyką i inspirować nią nawet najmłodsze pokolenie. W ramach wspólnego eksperymentowania można było zobaczyć odtworzone urządzenie odbiorcze telewizji mechanicznej inspirowane patentem szesnastoletniego Wolfkego. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się pokazy z holografii i z optyki dyfrakcyjnej (której Wolfke poświęcił doktorat), w tym na obiektach magnetycznych, których badania są specjalnością białostockich fizyków. W programie nie zabrakło również eksperymentów z fizyki niskich temperatur, z którą Mieczysław Wolfke związał swoje osiągnięcia po powrocie do wolnej Polski.

Galerię zdjęć z wydarzenia dostępna jest na profilu facebookowym Oddziału Białostockiego PTF: https://www.facebook.com/PTFBialystok/

Rejs „Fizycy pod żaglami”

Wzorem ubiegłych lat Polskie Towarzystwo Fizyczne organizuje rejs „Fizycy pod żaglami”. Odbędzie się on na pokładzie żaglowca STS Kapitan Borchardt z Lubeki do Gdańska. Dotarcie do Gdańska przewidziane jest na uroczyste otwarcie XLVIII Zjazdu Fizyków Polskich organizowanego przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Gdański. 

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym rejsie. Nie są wymagane żadne umiejętności żeglarskie, ważne jest zdrowie, dobry humor oraz chęci współpracy i pomocy innym. Tradycyjnie zapraszamy fizyków  (a w szczególności nauczycieli fizyki), ich rodziny i przyjaciół oraz sympatyków fizyki.

Termin rejsu 26.08.2023 – 02.09.2023
Planowany port zaokrętowania załogi: Lubeka.
Planowany port wyokrętowania załogi: Gdańsk.
Cena rejsu: 2800 zł. za osobę.

Więcej informacji o rejsie na stronie: http://ptf.net.pl/pl/rejsy/rejsy-fizykow

Sprawa jest umiarkowanie pilna bo, choć termin rejsu jest odległy, termin wpłaty zadatku do umowy z Armatorem upływa na początku listopada.

Wykłady z VI Konferencji Nauczycieli Fizyki na YouTube

Na naszym kanale YouTube dostępne są już nagrania 4 wykładów wygłoszonych podczas VI Konferencji Nauczycieli Fizyki:

Zachęcamy serdecznie do ich obejrzenia i komentowania, jak również zasubskrybowania kanału.

Warsztaty „Doskonale Uporządkowany Świat”

Od 15 października 2022 roku w Katedrze Fizyki Materii Skondensowanej  Wydziału Fizyki UwB ruszają warsztaty z młodzieżą szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Celem zajęć warsztatowych będzie zapoznanie uczniów z własnościami powszechnie stosowanych oraz inteligentnych, tak modnych ostatnio materiałów w oparciu o ich wewnętrzną budowę. Modele klasycznych struktur krystalicznych posłużą wizualizacji układów doskonale uporządkowanych. Warsztaty adresowane są zarówno do miłośników nauk przyrodniczych jak i uczniów zainteresowanych fizyką w wymiarze przekraczającym program szkolny.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie: https://physics.uwb.edu.pl/wf/ptf/warsztaty-doskonale-uporzadkowany-swiat/

VI Konferencja Nauczycieli Fizyki – relacja

W sobotę 24 września 2022 r. na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się VI Konferencja Nauczycieli Fizyki (VI KNF 2022).

Był to kolejny cykl wystąpień organizowanych przez Wydział Fizyki we współpracy z Oddziałem Białostockim Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Polską Akademią Nauk Oddział w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie. Tegorocznej konferencji tradycyjnie patronował J. M. Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Rober Ciborowski.

Przesłaniem VI KNF 2022 była integracja oraz poszerzenie kompetencji środowiska akademickiego i nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. W konferencji uczestniczyło 42 nauczycieli i wykładowców, w tym 11 spoza granic województwa podlaskiego. Jeden z wykładów dotyczył problemów z jakimi zderzają się nowi (choć doświadczeni) nauczyciele w szkole podstawowej i jak sobie z tymi problemami radzą. Inne wystąpienie dotyczyło  prawidłowej diety w rozwoju fizycznym i umysłowym młodzieży. W kolejnych wykładach omawiane było zagadnienie  skalowania w odniesieniu do organizmów żywych oraz zastosowanie układów optoelektronicznych znanych z życia codziennego. Cykl wystąpień zwieńczony został znakomitym wykładem o dokonaniach i różnorodnym podejściu do dydaktyki fizyki propagowanym przez Mieczysława Wolfkego, wszak rok 2022 jest właśnie jemu dedykowany.

Mamy nadzieję, że VI Konferencja Nauczycieli Fizyki 2022 pozwoliła uczestnikom zdobyć nowe doświadczenia, wiadomości i umiejętności, które posłużą wzbogaceniu i uatrakcyjnieniu warsztatu nauczyciela fizyki.

Kolejna, VII już edycja konferencji planowana jest na  trzecią sobotę września roku 2023.

Galeria zdjęć z konferencji dostępna jest na naszym profilu Facebook:
https://www.facebook.com/PTFBialystok

Szczegółowe informacje na temat konferencji znaleźć natomiast można na stronie: https://physics.uwb.edu.pl/wf/knf2022/.

Obchody roku Mieczysława Wolfkego w Białymstoku

Serdecznie zapraszamy na obchody roku Mieczysława Wolfkego, 2022 w Białymstoku. Uroczystości odbędą się we wtorek 11 października 2022 w budynku Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Ciołkowskiego 1L, aula  2011.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na auli obowiązują zapisy mailowe.

Szczegóły oraz plan imprezy znaleźć można na stronie: https://physics.uwb.edu.pl/wf/ptf/obchody-roku-mieczyslawa-wolfkego/