XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w duchu myśli Alberta Einsteina: „Przyszłość należy do wyobraźni” odnosił się do przełomowych osiągnięć medycyny transplantologicznej. Tegorocznemu festiwalowi, którego głównym organizatorem był Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, przyświecał zamysł uhonorowania dwóch wybitnych uczonych. Jednym z nich był światowej sławy kardiolog prof. Zbigniew Religa, który 37 lat temu przeprowadził pierwszą udaną transplantację serca. W tym samym roku obchodzimy też 67 rocznicę śmierci genialnego fizyka Alberta Einsteina.

Idąc za przesłaniem obu uczonych Wydział Fizyki UwB przygotował 30 różnorodnych imprez naukowych. Część z nich miała miejsce w cieszącym się ogromnym zainteresowaniem Planetarium UwB. Ponadto, 8 maja br. kilkanaście wybranych pokazów i doświadczeń fizycznych prezentowanych było podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego na Stadionie Miejskim. Studenci II roku I stopnia oraz I i II roku II stopnia wszystkich specjalności pod opieką koordynatorki profesor Katarzyny Rećko oraz doktora Wojciecha Olszewskiego, asystowali podczas samodzielnego eksperymentowania licznie odwiedzających nasze stanowiska gości. Szczególnym zainteresowaniem dzieci w wieku szkolnym, przedszkolnym oraz ich opiekunów, cieszyły się doświadczenia z wykorzystaniem stopów z pamięcią kształtu w tym silnika cieplnego, lewitującego globusa oraz działa magnetycznego. Niesłabnące zainteresowanie budziły projekcje holograficzne, kula plazmowa i dysk Eulera. Pewną nowością były koraliki Newtona oraz układy demonstrujące regułę Lentza. Faktem jest, iż liczba zainteresowanych piknikowym stoiskiem fizyków UwB, oszacowana na blisko 4400 osób, prawie 7-krotnie przekracza ostatnią statystykę sprzed pandemii (630 osób w 2019 r).

9 maja br. w godzinach od 20:00 do 24:00 oblegane było Planetarium UwB, gdzie magister Andrzej Branicki prowadził ciekawe, zdaniem uczestników, Lekcje praktycznej astronomii.

Z kolei w dniu wydziałowym 13 maja br. w auli wydziału prowadzone były wykłady o bardzo różnorodnej tematyce. W sumie zgromadziły one 337 słuchaczy. Największe zainteresowanie wzbudziły prezentowane przez profesora Marka Kisielewskiego „Domeny magnetyczne – obiekty mikroskopijne ale przydatne„. Równie liczne audytorium zgromadziły wykłady: „Nowe oblicze Wszechświata: astronomia fal grawitacyjnych” profesora Piotra Jaranowskiego, „Ciekawe magnetyki badane na Wydziale Fizyki UwB z perspektywami zastosowań” profesora Andrzeja Maziewskiego jak również „Niebo widziane teleskopem promieniowania Czerenkowa” oraz „Podróż po Układzie Słonecznym” prezentowane przez profesora Marka Nikołajuka.

Wielu pozytywnych emocji dostarczały też stoiska studenckie pod wspólnym zawołaniem „Siły natury ujarzmiane wyobraźnią fizyków„. Przykuły one uwagę około 800 osób, głównie młodzieży licealnej. Na uznanie, według napływających opinii, zasłużyły sobie dwa projekty własne. Pierwszy pod zawołaniem „Kryształy wokół nas” prezentowany przez doktoranta Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych magistra Pawła Butkiewicza oraz studenta Pawła Tołoczko. Drugi z inspirujących projektów dotyczył „Fizyki naczyń włosowatych” autorstwa studentów: Dominika Pacholskiego i Ernesta Głowackiego. Równie dużym zainteresowaniem cieszyła się „Alchemia XXI wieku czyli zmiennokształtny metal, który nigdy nie zapomina!” doktora Wojciecha Olszewskiego oraz „Aspekty fizyki wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej” magistra Michała Mieszyńskiego (doktoranta Wydziału Fizyki). Nasi stali bywalcy, uczniowie białostockiego IV LO, tłumnie przybyli na pokazy „Serwomechanizmy w robotach kroczących” doktora Krzysztofa Gawryluka. Korzystając z bogatych doświadczeń festiwalowych dołożyliśmy starań aby udostępnić naszym sympatykom bardzo interesujące projekty własne studentów Koła Naukowego Robotyków Fi-BOT. Olbrzymie emocje wzbudzała gra sprawdzająca szybkość reakcji pod nazwą refleks, która według spisanej Listy Chwały motywowała naszych gości do zawodów w biciu rekordu zaliczonych rund. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się wydziałowa Maskotka oraz Tekla – roboty, którymi można było samodzielnie sterować. Natomiast nowinką była precyzyjna maszyna PM2D3D, dzięki której powstawały finezyjne obrazy.

Po raz kolejny wśród imprez festiwalowych organizowanych przez Wydział Fizyki nie zabrakło „Warsztatów astronomicznych” prowadzonych przez pana Wojciecha Burzyńskiego z Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA). Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno podczas pikniku naukowego jak i w dniu wydziałowym. Warto dodać, że członkowie PTMA byli też pomysłodawcami i twórcami wystawy astronomicznej „Wszechświat w fotografii„, która będzie otwarta do 30 maja br. (wstęp wolny). Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Jednocześnie bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili w tym, przede wszystkim, naszym młodszym sympatykom za pocieszne wpisy w Księdze Gości Wydziału Fizyki UwB. Obiecujemy z każdą kolejną edycją Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki oczekiwać Państwa z nowymi ciekawymi propozycjami imprez festiwalowych.

Do zobaczenia, miejmy nadzieję, za rok!

Tekst: Katarzyna Rećko
Zdjęcia: Marek Brancewicz i Wojciech Olszewski