XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Ogłoszenie:

Wydział Fizyki UwB, Oddział Białostocki Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Białostocki Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zapraszają na XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki:

14 maja 2023 (10:00 – 16:00):
Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku (ul. Słoneczna 1)
„Makro, mikro, nano – poznajemy skalę rzeczy we Wszechświecie”
Weź udział w niesamowitej podróży od obiektów kosmicznych do najmniejszych cząstek budujących wszystko co nas otacza. Poznaj różne oblicza podstawowej jednostki długości miary – metra. A to wszystko w prostych oraz przemawiających do wyobraźni eksperymentach, które zaciekawią zarówno dzieci jak i dorosłych. To doskonała okazja żeby poszerzać swoją wiedzę i zrobić razem coś fascynującego.

16 maja 2023 (9:00 – 14:00):
Dzień na Wydziale Fizyki UwB (ul. K. Ciołkowskiego 1L) oraz Obserwatorium Uniwersyteckim (ul. K. Ciołkowskiego 1P)
To różnorodna oferta ciekawych wykładów, pokazów oraz warsztatów z fizyki i astronomii:

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, chociaż na część z nich obowiązuje rejestracja.
Szczegółowe informacje o imprezach festiwalowych oraz rejestracja dostępne są na stronie: https://podlaskifestiwal.pl/

Zapraszamy serdecznie!

Relacja:

XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki już za nami.

Tegoroczne wspólne eksperymentowanie w ramach Rodzinnego Pikniku Naukowego na Stadionie Miejskim w Białymstoku rozpoczęliśmy 14.05.2023. Miłośnicy nauki nie zawiedli. Począwszy od niedzielnego poranka aż po późne popołudnie tłumnie odwiedzali nasze stanowisko. Każdy, niezależnie od wieku, znalazł tu coś dla siebie – od iluzji optycznych czy lewitacji magnetycznej po zabawę programowalnymi robotami. W działaniach tradycyjnie już wsparł nas Białostocki Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA Białystok) organizując fascynujące obserwacje Słońca. Mamy nadzieję, że nasi sympatyczni goście niezależnie od wieku podzielają opinię o wspólnie spędzonym czasie jako doskonałej okazji do poszerzania własnej wiedzy poprzez fascynującą pracę i zabawę.

Cieszy nas również, że spora grupa naszych niedzielnych sympatyków wśród wielu nowych odwiedzających powróciła już 16.05.2023. Dzień otwarty stał się okazją do kolejnych spotykań tym razem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białystoku. Tradycyjnie był to niezwykle pracowity czas. Pracownicy i studenci wydziału a także członkowie PTMA Białystok przygotowali 25 wydarzeń pozwalających przybliżyć różne działy fizyki i astronomii. Wykłady, pokazy oraz doświadczenia „na żywo” przyciągnęły blisko 400 osób. Uczestnicy imprez mogli wziąć udział w warsztatach na temat czarnego złota lub wykonać eksperyment ze wspomaganiem komputerowym. Można było wybrać się na wykład o nanomagnetyzmie bądź zapoznać się z „domowej produkcji” maszynami CNC. Nie zabrakło również zajęć z astronomii zarówno na Placu Syntez jak i w Uniwersyteckim Obserwatorium.

Bardzo dziękujemy za chęć poznawania nauki i że byliście z nami!

Równie serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom i studentom za wielkie zaangażowanie w przygotowanie oferty Wydziału Fizyki.

Na Facebooku (https://www.facebook.com/PTFBialystok/) oraz Instagramie (https://www.instagram.com/ptfbialystok/) Oddziału Białostockiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego dostępna jest fotorelacja z imprez festiwalowych. Natomiast na kanale YouTube (https://www.youtube.com/@PTFBialystok) można obejrzeć relacje wideo oraz zapis wykładu dra Zbigniewa Kuranta „Magnetyzm, nanomagnetyzm”. Serdecznie zapraszamy do oglądania i komentowania.

Mamy nadzieję, że widzimy się za rok!

Tekst: Wojciech Olszewski
Zdjęcia: Marek Brancewicz i Wojciech Olszewski