Autorzy: studenci
Zaawansowanie: prace koncepcyjne,
Cel: do sterowania Maskotką, Sterowcem – ale i innymi!
Materiały: plexiglass, Z-Ultrat (druk 3D), śrubki i nakrętki;-)
Sponsorzy: Wydział Fizyki (inni? mile widziani!); a koniec-końców i tak BB wykonał
Motywacja:
Sterowanie bezprzewodowe – różne sposoby (wiadomo). Od najprostszych, bazujących na
- pilocie na podczerwień (czujka TSOP22xx) i dowolny pilot (np. od TV, radia)
- Bluetooth (XM-15B) i Androidzie (Android RC):
- radiu (nRF24) + Joy Shield + protokół wymiany danych
- radio nRF24 + protokół + trochę z pleksi, śrubek, elementów z druku 3D – i możemy dodać własne przyciski, dźwignie przełączające, potencjometry, a nawet akcelerometry! Właśnie tego dotyczy ten projekt!
Mini-pad
Miał być minimalistyczny – zamiast wielu przycisków czy dźwigień, tylko 2 przyciski na górze oraz dwie gałki (takie, jak od PSP). Na dole włącznik (suwakowy), a wewnątrz LED informujący o włączeniu. Zasilanie: popularna bateria 9V, oczywiście najlepiej akumulator wielokrotnego użycia 😉 Rozmiary mają znaczenie i w tym przypadku BB zdecydował się na 12 x 6 x 3 cm (długość, szerokość, wysokość).
Jednostką steruje Arduino Nano – ze względu na rozmiar oraz fakt, że posiada standardowe wejście do programowania (mikro USB). Komunikacja nRF24 (z dodatkowym kondensatorem filtrującym) widoczna jest po lewej stronie.
Panel przedni to dodatkowy „bajerek” autorstwa BB – wydruk w dwóch kolorach cienkiej „nakładki” z odpowiednim tematycznym (widać też numer mini-pada, tutaj: jedynka!).
Jeszcze raz spojrzenie na rozebrany mini-pad: ścianki boczne mają grubość 5 mm, tylna pokrywa (brak na zdjęciu) ma 3 mm. Może wydawać się, że 5 mm to zbyteczna rozrzutność, ale Autor przekonuje, że dzięki temu śrubki montażowe dobrze pasują i nie ma obaw o złe trzymanie.
Całość jest faktycznie „przyjemnie mini” – a zaokrąglenia na bokach dobrze pasują do dłoni. Brawo za pomysł projektu 3D i wykonanie dla Pana Bartka!