Joy-radio

Autorzy: studenci
Zaawansowanie: prace koncepcyjne,
Cel: do sterowania Maskotką, Sterowcem – ale i innymi!
Materiały: plexiglass, Z-Ultrat (druk 3D), śrubki i nakrętki;-)
Sponsorzy: Wydział Fizyki (inni? mile widziani!); a koniec-końców i tak BB wykonał

Motywacja:
Sterowanie bezprzewodowe – różne sposoby (wiadomo). Od najprostszych, bazujących na

  • pilocie na podczerwień (czujka TSOP22xx) i dowolny pilot (np. od TV, radia)

  • Bluetooth (XM-15B) i Androidzie (Android RC):

  • radio nRF24 + protokół + trochę z pleksi, śrubek, elementów z druku 3D – i możemy dodać własne przyciski, dźwignie przełączające, potencjometry, a nawet akcelerometry! Właśnie tego dotyczy ten projekt!

Mini-pad

Miał być minimalistyczny – zamiast wielu przycisków czy dźwigień,  tylko 2 przyciski na górze oraz dwie gałki (takie, jak od PSP). Na dole włącznik (suwakowy), a wewnątrz LED informujący o włączeniu. Zasilanie: popularna bateria 9V, oczywiście najlepiej akumulator wielokrotnego użycia 😉 Rozmiary mają znaczenie i w tym przypadku BB zdecydował się na 12 x 6 x 3 cm (długość, szerokość, wysokość).

Finalna wersja mini-pada. Projekt 3D i wykonanie: Bartosz Butler (BB).

Jednostką steruje Arduino Nano – ze względu na rozmiar oraz fakt, że posiada standardowe wejście do programowania (mikro USB). Komunikacja nRF24 (z dodatkowym kondensatorem filtrującym) widoczna jest po lewej stronie.

Wnętrze Mini-Pada.

Panel przedni to dodatkowy „bajerek” autorstwa BB – wydruk w dwóch kolorach cienkiej „nakładki” z odpowiednim tematycznym (widać też numer mini-pada, tutaj: jedynka!).

Nie tylko funkcjonalność – wygląd też się liczy!

Jeszcze raz spojrzenie na rozebrany mini-pad: ścianki boczne mają grubość 5 mm, tylna pokrywa (brak na zdjęciu) ma 3 mm. Może wydawać się, że 5 mm to zbyteczna rozrzutność, ale Autor przekonuje, że dzięki temu śrubki montażowe dobrze pasują i nie ma obaw o złe trzymanie.

Mini-pad w widoku skośnym – prezentacja wymiarów.

Całość jest faktycznie „przyjemnie mini” – a zaokrąglenia na bokach dobrze pasują do dłoni. Brawo za pomysł projektu 3D i wykonanie dla Pana Bartka!