spotkanie organizacyjna 2023/24

Zapraszam na nietypowe spotkanie organizacyjne koła – ustalimy tematykę, poznamy zainteresowania uczestników oraz wymienimy się pomysłami na tegoroczne projekty.

Zapraszam wszystkich studentów UwB – także tych, którzy jeszcze nie mieli doświadczenia z platformą Arduino (na niej będziemy się koncentrować). Oczekuję otwartości i chęci poznawania nowych rzeczy. Zajrzyj na www koła i przekonaj się, czy Cię to interesuje.

Kiedy?
Oczekuję na zainteresowanych Studentów do końca października 2023, w pokoju 2045 (Kampus, Wydział Fizyki), w godzinach pracy (typowo jestem dostępny w godz. 9-16). Ewentualnie można zadzwonić (738 81 98) i się zapowiedzieć. Chodzi o to, aby najpierw zebrać zainteresowanych Studentów, poznać ich preferencje (np. odnośnie terminów spotkań), by następnie coś wspólnie ustalić. Zachęcam!

(c) K.G. 2023

Samotny Wilk na ZTGK w Łodzi

Pan Rafał Łupiński (student Fizyki Gier Komputerowych i Robotów) zaprezentował się w finałach ZTGK w kategorii „Show your project” jako Samotny Wilk z projektem Zestaw do MOCAP-u. ZTGK to konkurs Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych – cykliczna impreza organizowana przez Politechnikę Łódzką. W tym roku odbyła się już 15-ta edycja.

Finał miał miejsce w Łodzi 29.06.2023 r. W kategorii Show your project można przedstawić indywidualne (bądź grupowe) projekty związane w GameDev-em. Pan Rafał wywołał spore zainteresowanie bardzo oryginalnym zestawem do MOCAPu – czyli Motion Capture – zbudowanym na bazie Arduino, czujników żyroskopowych i oprogramowania Blender (programowanym w pythonie) do wizualizacji.

Widoczna na zdjęciu butelka to w rzeczywistości AKTOR – ma ręce, tułów (cóż – nóg nie ma, a głowa to niebieska nakrętka). Aktor obłożony jest czujnikami (2 na ręce, jeden na tułów – razem 5 sztuk w tej wersji prototypu). Najważniejsza cech Aktora – jest MEGA cierpliwy, nie marudzi gdy każe mu się stać z podniesionymi rękoma 😉 nie chce zapłaty za swoje usługi 😉

Można poruszać Aktorem, machać jego rękoma a na ekranie komputera powstaje na żywo obraz. Pan Rafał zakwalifikował się do finału konkursu ZTGK i zyskał spore zainteresowanie + otrzymał ciekawe pomysły na dalsze losy tej pracy (od Jurorów, od innych uczestników). Choć ostatecznie nie zajął podium to liczy się nie tylko sama wygrana, ale i obecność – zaproponowane pomysły są gotowe do skomercjalizowania!

Gratuluję Panu Rafałowi za zaangażowanie w projekt i odwagę uczestnictwa w konkursie. Sponsorem wyjazdu na ZTGK do Łodzi był Dziekan Wydziału Fizyki (zakwaterowanie, przejazd itd) – dziękujemy!

(c) K.G. 2023

omeGANG z 1LO

Po raz kolejny wspomagam drużynę z 1LO w Białymstoku w ich udziale w Europejskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination. W tym roku impreza odbywa się w Turcji – wyjazd już w najbliższy poniedziałek, 6.03.2023.

Paweł Andryszak (pierwszy z lewej) oraz cała drużyna omeGANG.

Młodzi ludzie z 1LO pod kierownictwem Pawła Andryszaka (absolwenta Wydziału FIzyki UwB, nauczyciela fizyki w 1LO) wielokrotnie zdobywali nagrody na tej imrezie (ostatnio Global Finals USA 2022 gdzie zajęli 2-gie miejsce w Instant challenge i 6-te miejsce w Team challenge). A jak będzie w tym roku?

Zdalnie-sterowany pojazd – autorstwa omeGANG.

Drużyna omeGANG jako część zadania konkursowego pracowała nad zdalnie-sterowanym pojazdem, który ma „chwytaki” do układania puzli (dość dużych przedmiotów). Bardzo pomysłowa konstrukcja wykonana jest ze sklejki, a do sterowania wykorzystano platformę Arduino. Do transmisji bezprzewodowej użyto popularne moduły nRF24, które… okazały się kapryśne! Pytanie: czemu pojazd ma „czkawkę”? czemy trzęsie przednimy chwytakami w nieokreślony sposób? Czy delikatne moduły nRF szwankują? Fajny projekt, ale nie działa tak, jak powinien, Więc?

Problem okazał się leżeć nie w hardware (który drużyna dobrze przygotowała), ale w oprogramowaniu! Kod do obsługi nRF24 znaleziony w internecie a następnie zmodyfikowany przez licealistów działał, ale… bardzo słabo. Na szczęście po dwóch godzinach wspólnej pracy udało się stworzyć lepszy, dużo lepszy program i „czkawka” znikła 😉 Trzeba jeszcze wymienić jedno serwo oraz przygotować płytę główną (aby unikanąć przypadkowych rozłączeń przewodów) ale jest już dobrze. Czas jednak goni (dziś czwartek, a wyjazd w poniedziałek!).

omeGANG jest jedyną drużyną, która będzie reprezentować Polskę na zawodach Destination Imagination. Białostoczacie – trzymam za nich kciuki !

(c) K.G. 2023

PS. informacje z oficjalnej strony 1LO o drużynie dostępne pod adresem https://ilo.pl/4181-omegang-wyrusza-do-turcji

PS2 współpraca z 1LO to wynik osobistych kontaktów z Pawłem Andryszakiem. Nauczycielu, chcesz nawiązać współpracę? Śmiało pisz email, odpowiem – KG

(c) K.G. 2023

Huśtawka, płytki PCB…

Trwają prace nad projektem huśtawki (nowe wydruki 3D – niby ulepszające konstrukcję, choć sterowanie PID się rozregulowało…) oraz nad tworzeniem własnych płytek PCB na frezarce CNC.

(c) K.G. 2022

PS. termin spotkań to poniedziałki 13.15 (13.30) – 15.00

(c) K.G. 2022

spotkanie organizacyjna 2022/23

Zapraszam na spotkanie organizacyjne koła. Ustalimy godziny regularnych spotkań, tematykę, poznamy zainteresowania uczestników oraz wymienimy się pomysłami na tegoroczne projekty. Zapraszam wszystkich studentów UwB – także tych, którzy jeszcze nie mieli doświadczenia z platformą Arduino (na niej będziemy się koncentrować). Oczekuję otwartości i chęci poznawania nowych rzeczy. Zajrzyj na www koła i przekonaj się, czy Cię to interesuje.

Kiedy?
czwartek 27.10.2022 r. godz. 16:00 , sala 1064 Wydział Fizyki (Kampus UwB)

(c) K.G. 2022

PS. termin spotkania organizacyjnego nie jest terminem regularnych spotkań, no chyba, że tak ustalimy. Przyjdź i sam zaproponuje inny termin!

huśtawka – zmiany

Pan Stanisław postanowił zmienić mechanikę systemu sterowania pochylnią – przygotował i wydrukował nowe elementy, dziś odbyło sie złożenie całości i pierwsze udane! próby.

Wydruk z zakupionego filamentu dzięki finansowaniu Parlamentu Studenckiego UwB.

(c) K.G. 2022

powolutku (pracujemy!)

Prace trwają… każdy sobie rzepkę skrobie 😉 Niebawem się okaże, co z tego wyjdzie 😉 A na zdjęciu maszyna CNC w kartonie, bo właśnie testowane są frezy do cięcia „na wylot” PCB i trochę dużo tego pyłu…. Dzięki umieszczeniu frezarki w pudle zaoszczędzamy trochę na sprzątaniu, za to cierpi ucho – pudło rezonuje, hałas około 75 dB (czyli sporo!). No cóż – coś za coś:

Maszyna CNC w kartonowym pudle mocno rezonuje – jest głośno: 

(c) K.G. 2022

kanciapa – czyli pokój dla Fi-BOTa

No i mamy nowe miejsce do pracy w kole Fi-BOT: pokoik 1058! Powoli się tu zadomawiamy, podłączamy zasilanie, organizujemy mebelki… fajnie! Poprzednie pomieszczenie (sala 1064) jest tylko o krok dalej, więc zawsze mamy do niego dostęp.

Pan Stanisław uczy się lutować (na konkretnym przykładzie – jego huśtawka już nie będzie straszyć płytką stykową i masą przewodów, tworzy się płyta główna na bazie płytki uniwersalnej i klona Arduino Nano – WeMos XI 8F328P-U):

Płyta główna do projektu huśtawka.

Pojawił się też pomysł zrobienia własnego zestawu do animowania postaci w blenderze (blender.org) na bazie czujników żyroskopowowych i przyspieszeń (MPU 6050):

Pierwsze próby sterowania Cubem w blenderze – przez dwa potencjometry – działa!

(c) K.G. 2022

P.S.2023 – Pan Rafał okazał się tak zainteresowany tym projektem, że zrealizował go jako temat swojej pracy licencjackiej, kończąc specjalność Fizyka Gier Komputerowych i Robotów. Zachęcamy do obejrzenia filmiku prezentującego ostateczną wersję (serwis YT).

Forum Kół Naukowych 24.03.2022

Już 24.03 odbędzie się Forum Kół Naukowych. Spotkanie odbędzie się w formie stacjonarnej w sali 104 na Wydziale Prawa (ul. Mickiewicza 1), o godzinie 18:30.

Plan spotkania:
1. Przywitanie uczestników
2. Przedstawienie Koła Naukowego Prawa Własności Intelektualnej, Mediów i Internetu Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
3. Rozpoczęcie prelekcji pt. ,,Poznaj bliżej prawo własności intelektualnej”
• Wprowadzenie do świata prawa własności intelektualnej, czyli o tym, jak odnaleźć się w przepisach prawnych
• Kilka informacji o plagiacie, czyli o tym, jak tworzyć w prawidłowy sposób posty na media społecznościowe naszego koła
• Prawna ochrona wizerunku, czyli o prawidłowym wstawianiu zdjęć na nasze media społecznościowe
• O znakach towarowych, czyli o tym, czym są i jak prawidłowo je wykorzystywać w działalności koła
• Przyszłość a prawo własności intelektualnej, czyli o tym, czy prawo może nadążyć za rozwojem technologii
4. Pytania od uczestników
5. Zakończenie Forum Kół Naukowych

Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/UYjSFpznBt4LdgZR8

Formularz można wypełniać do 21.03 do godziny 23:59.

Przewidywany koniec spotkania – godzina 20:00.

W razie jakichkolwiek pytań – zapraszam do kontaktu: komisjakolaps@uwb.edu.pl

Do zobaczenia!

(c) K.G. 2022