omeGANG z 1LO

Po raz kolejny wspomagam drużynę z 1LO w Białymstoku w ich udziale w Europejskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination. W tym roku impreza odbywa się w Turcji – wyjazd już w najbliższy poniedziałek, 6.03.2023.

Paweł Andryszak (pierwszy z lewej) oraz cała drużyna omeGANG.

Młodzi ludzie z 1LO pod kierownictwem Pawła Andryszaka (absolwenta Wydziału FIzyki UwB, nauczyciela fizyki w 1LO) wielokrotnie zdobywali nagrody na tej imrezie (ostatnio Global Finals USA 2022 gdzie zajęli 2-gie miejsce w Instant challenge i 6-te miejsce w Team challenge). A jak będzie w tym roku?

Zdalnie-sterowany pojazd – autorstwa omeGANG.

Drużyna omeGANG jako część zadania konkursowego pracowała nad zdalnie-sterowanym pojazdem, który ma „chwytaki” do układania puzli (dość dużych przedmiotów). Bardzo pomysłowa konstrukcja wykonana jest ze sklejki, a do sterowania wykorzystano platformę Arduino. Do transmisji bezprzewodowej użyto popularne moduły nRF24, które… okazały się kapryśne! Pytanie: czemu pojazd ma „czkawkę”? czemy trzęsie przednimy chwytakami w nieokreślony sposób? Czy delikatne moduły nRF szwankują? Fajny projekt, ale nie działa tak, jak powinien, Więc?

Problem okazał się leżeć nie w hardware (który drużyna dobrze przygotowała), ale w oprogramowaniu! Kod do obsługi nRF24 znaleziony w internecie a następnie zmodyfikowany przez licealistów działał, ale… bardzo słabo. Na szczęście po dwóch godzinach wspólnej pracy udało się stworzyć lepszy, dużo lepszy program i „czkawka” znikła 😉 Trzeba jeszcze wymienić jedno serwo oraz przygotować płytę główną (aby unikanąć przypadkowych rozłączeń przewodów) ale jest już dobrze. Czas jednak goni (dziś czwartek, a wyjazd w poniedziałek!).

omeGANG jest jedyną drużyną, która będzie reprezentować Polskę na zawodach Destination Imagination. Białostoczacie – trzymam za nich kciuki !

(c) K.G. 2023

PS. informacje z oficjalnej strony 1LO o drużynie dostępne pod adresem https://ilo.pl/4181-omegang-wyrusza-do-turcji

PS2 współpraca z 1LO to wynik osobistych kontaktów z Pawłem Andryszakiem. Nauczycielu, chcesz nawiązać współpracę? Śmiało pisz email, odpowiem – KG

Huśtawka, płytki PCB…

Trwają prace nad projektem huśtawki (nowe wydruki 3D – niby ulepszające konstrukcję, choć sterowanie PID się rozregulowało…) oraz nad tworzeniem własnych płytek PCB na frezarce CNC.

(c) K.G. 2022

PS. termin spotkań to poniedziałki 13.15 (13.30) – 15.00

Spotkanie organizacyjne 2022/23

Zapraszam na spotkanie organizacyjne koła. Ustalimy godziny regularnych spotkań, tematykę, poznamy zainteresowania uczestników oraz wymienimy się pomysłami na tegoroczne projekty. Zapraszam wszystkich studentów UwB – także tych, którzy jeszcze nie mieli doświadczenia z platformą Arduino (na niej będziemy się koncentrować). Oczekuję otwartości i chęci poznawania nowych rzeczy. Zajrzyj na www koła i przekonaj się, czy Cię to interesuje.

Kiedy?
czwartek 27.10.2022 r. godz. 16:00 , sala 1064 Wydział Fizyki (Kampus UwB)

(c) K.G. 2022

PS. termin spotkania organizacyjnego nie jest terminem regularnych spotkań, no chyba, że tak ustalimy. Przyjdź i sam zaproponuje inny termin!

huśtawka – zmiany

Pan Stanisław postanowił zmienić mechanikę systemu sterowania pochylnią – przygotował i wydrukował nowe elementy, dziś odbyło sie złożenie całości i pierwsze udane! próby.

Nowy mechanizm sterowania nachyleniem huśtawki.

Więcej o postępach (a także film z pierwszego uruchomienia) na stronie projektu.

(c) K.G. 2022

powolutku…

Prace trwają… każdy sobie rzepkę skrobie 😉 Niebawem się okaże, co z tego wyjdzie 😉 A na zdjęciu maszyna CNC w kartonie, bo wlaśnie testowane są frezy do cięcia „na wylot” PCB i trochę dużo tego pyłu…. Dzięki umieszczeniu frezarki w pudle zaoszczędzamy trochę na sprzątaniu, za to cierpi ucho – pudło rezonuje, hałas około 75 dB (czyli sporo!). No cóż – coś za coś 😉

Pierwsza próba ostatecznego wycięcia zaprojektowanej PCB.
Maszyna CNC w kartonowym pudle mocno rezonuje – jest głośno 😛

(c) K.G. 2022

konferencja w Kielcach

Miło nam poinformować, że Pan Stanisław Jakimowicz był na konferencji „XXI Konferencja SKN Czlowiek i jego srodowisko” na Uniwersycie w Kielcach i otrzymał wyróżnienie za wystąpienie w sesji plakatowej – dotyczące jego projektu „huśtawka”, czyli Robot balansujący kulę (patrz poprzednie wpisy).

Wyjazd finansowany był przez Dziekana Wydziału Fizyki UwB – dziękujemy. Oczywiście gratulujemy Panu Stanisławowi – to jego pierwsza konferencja! Życzymy kolejnych!

(c) K.G. 2022

Kanciapa ;-)

No i mamy nowe miejsce do pracy w kole Fi-BOT: pokoik 1058! Powoli się tu zadomawiamy, podłączamy zasilanie, organizujemy mebelki… fajnie!

Studenci podczas pracy.

Pan Stanisław uczy się lutować (na konkretnym przykładzie – jego hustawka już nie będzie straszyć płytką stykową i masą przewodów, tworzy się płyta główna na bazie płytki uniwersalnej i klona Arduino Nano – WeMos XI 8F328P-U):

Płyta główna do projektu hustawka.

Pojawił się też pomysł zrobienia własnego zestawu do animowania postaci w blenderze (blender.org) na bazie czujników żyroskopowowych i przyspieszeń (MPU 6050):

Pierwsze próby sterowania Cubem w blenderze – przez dwa potencjometry – działa!

(c) K.G. 2022

Akcja Integracja 30.03.2022

AKCJA INTEGRACJA POWRACA!
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na kolejną odsłonę Akcji Integracji! Nie może Was zabraknąć! KIEDY? 30 marca 2022
START: 17:30
GDZIE? Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N

Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/XsnMjtzZim3AzwwF8

W razie jakichkolwiek pytań – zapraszam do kontaktu – komisjakolaps@uwb.edu.pl

Do zobaczenia!

— 
Ewa Putra
Przewodnicząca Komisji ds. Współpracy z Kołami Naukowymi i Organizacjami Studenckimi
Parlament Studencki UwB

(c) K.G. 2022