Zajęcia nr 4 – rejestr przesuwny czyli gry i zabawy zabawy weselne

Kontynuujemy nasze zmagania z cyferkami… Marzy nam się połączenie kilku pojedynczych wyświetlaczy w całość, tworząc coś w tym stylu:

878-00

Do dyspozycji mamy 7-mio segmentowy wyświetlacz oraz nowość – rejestr przesuwny. Jego zastosowanie jest niezbędne, gdyż przy jego pomocy oszczędzamy piny cyfrowe Arduino.

Rejestr przesuwny 74HC595 (ang. shift register)

Jako rozwiązanie powyższego problemu poznaliśmy rejestr przesuwny 74HC595. Cena tego cuda na czarnym rynku to około 1 zł w detalu, a umożliwia ono sterowanie 8 wyjściami (czyli np. jedną cyferką) za pomocą tylko 3 pinów cyfrowych z Arduino! Co więcej, łącząc ze sobą dwa takie układy (za łączną kwotę 2 zł) możemy mieć już oprogramowane 2 cyferki, ciągle wykorzystując tylko 3 piny cyfrowe z Arduino. Układy można łączyć w kolejne szeregi aż do 8 sztuk.

Przy tej okazji poznaliśmy:

  • orientację modułu w kasiecie DIP (pamiętacie tą kropeczkę? wcięcie?)
  • numerację pinów na module (odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, gdy patrzę mu w twarz…)
  • nazewnictwo niektórych pinów (GND, Vcc, Qa, Qb…)
  • szybkie czytanie specyfikacji producenta (DataSheet)
  • programowanie 8 bitów rejestru – brawo dla Tomka za szybki pomysł na algorytm!

To jeszcze nie wygląda na strasznie skomplikowane, ale… po dodaniu kolejnego układu wszystko zrobiło się „dość” pogmatwane 😉

rejestr

Mamy tutaj dwa rejestry z dwoma cyferkami („prawie” działa). Widać, że jest gmatwanina przewodów, czasami trudno się w tym wszystkim połapać… Układ Tomka – gratulacje za wytrwałość. Dodam, że czasami zamiast standardowych przewodów można wykorzystać przewody ze skrętki (kabel od internetu! zawsze można go kupić na metry w sklepie…) i zrobić coś takiego:rejestr-5

Jak widać zabrakło mi tutaj siły do okablowania 6-tego rejestru…

Praca domowa – dobrowolna!

Proszę zmusić Arduino (np. wirtualne z serwisu 123d.circuits.io) do pracy z rejestrem przesuwnym – zaprojektujcie tam układ i wgrajcie ten sam kod, który męczyliście na zajęciach – będzie działało.

Galeria 3-ki wspaniałej i wytrwałej 😉

a1 a2 a3

Posted in TalentyXXIw_bis.