RaspberryPi 4 – test Mathematicy

Nowa malinka z 4GB RAMu – jaką ma wydajność w moim teście Mathematicy?

Uruchomienie

System startuje w około 20 sek (liczone od momentu włączenia zasilania do uruchomienia X-ów i odpalenia terminala). Porównując to do RPi v3 jest szybszy o jakieś ~10s. Sama Mathematica startuje szybciutko, choć czasu nie liczyłem – ale jest zdecydowanie szybciej niż na RPi Zero, gdzie (przypomnę) start Mathematicay zajmował ponad 2 minuty!

Distributor ID: Raspbian
Description: Raspbian GNU/Linux 10 (buster)
Release: 10
Codename: buster

Testy Mathematicy

Nie ma się co oszukiwać – 4 GB RAM robi swoje. Podczas testów system działa sprawnie, jest bardzo responsywny, temperatura na procku dochodzi do 42C, a zużycie RAMu wskazuje około 420 MB. Jest więc duży zapas, i dlatego wszystko działa jak powinno.

Nowe wyniki, system Raspbian Buster:

                                     TEST1 EXPORT TEST3 TEST4  
RPi v4, 4GB, 1.5GHz 6.0 s 7.3 s 10.2 s 1.6 s  
RPi v3B, 1GB, 1.2GHz 26.2 s 27.6 s 47.1 s 6.9 s  

Wyniki w tabelce to wynik poleceń Timing[] Mathematicy i poszczególnych testów. Wychodzi na to, że malinka v4 jest około 4x szybsza od malinki v3 model B. Nie tłumaczy tego wzrost prędkości pojedynczego rdzenia (1.5GHz to „tylko” 25% od 1.2 GHz), ani zastosowanie pamięci DDR4 (w stosunku do DDR2) – ale całość już robi swoje (co widać). Sam rozmiar RAMu nie grał tu chyba istotnej roli – jak wspomniałem wcześniej, zużycie pamięci było maksymalnie ~420MB.

Podsumowując

RPi v4  – baaaardzo fajne urządzenie, choć wymaga chłodzenia – podczas moich testów system grzał się do 42C (vcgencmd measure_temp) mimo zastosowania chłodzenia aktywnego – wiatraczka 5V. Było więc dość głośno 😛 Te same testy RPi v3 z chłodzeniem pasywnym wskazywał 53C ale nic-a-nic nie szumiało.

Posted in news and tagged , , , , , .