Podstawy – wyświetlacz 7-segmentowy
Nic nas nie goni, więc możemy poznawać tajniki programowania bez pośpiechu. Dlatego wróciliśmy do zagadnienia LED-ów, ale tym razem bazowaliśmy na całym układzie połączonych ze sobą LED-ów w „kostkę” – dzięki temu można wyświetlać cyfry.
Zabawę z tym układem rozpoczęliśmy od zestawu: płytka stykowa, bateryjka + opornik. Do zrozumienia co jest w środku tej kostki przydatny może być taki oto rysunek:
który właściwie pokazuje dwie wersje tego układu: ze wspólną katodą i anodą.
Podstawy – programowanie strukturalne
Po sprawdzeniu układu bateryjką na płytce stykowej przeszliśmy do programowania – na Arduino. Właściwie na… wirtualnym Arduino. Utworzyliśmy funkcje pomocnicze wyświetlające cyferki 0,1 i 2, oraz funkcję kasującą „ekran” wyświetlacza. Tworzenie takich funkcji – małych cegiełek, które możemy wielokrotnie wykorzystać – to właśnie programowanie strukturalne.
//zmienne z informacja, gdzie podlaczylismy kazda z nozek kostki z cyferka int ledA = 5; int ledB = 4; ... void setup(){ pinMode(ledA, OUTPUT); pinMode(ledB, OUTPUT); ... } void nic(){ kod do zerowania tego, co na wyświetlaczu } void jeden(){ "rysujemy" jedynke } void dwa(){ "rysujemy" dwojke } void loop(){ nic(); delay(500); jeden(); delay(500); dwa(); delay(500); }
Zapraszam za tydzień!