Pierwsze zajęcia 2018/2019

Po ostatnich nieudanych zajęciach, ruszyliśmy pełną parą. Frekwencja dopisała – pojawiło się sześciu pięciu nowych członków koła, oraz trzech „starych wyjadaczy”, toteż ze względu na różnicę w umiejętnościach, podzieliliśmy się na 2 grupy.

Pięciu kadetów przeszło przez szybkie, aczkolwiek intensywne szkolenie teoretyczne i praktyczne z podstaw budowy i działania mikrokontrolera, obwodów elektrycznych oraz programowania Arduino. Pod koniec zajęć udało im się zaprogramować migające diody, na pewno są dumni ze swojego projektu – i słusznie, każdy przecież od czegoś zaczynał!

Starsi wyjadacze natomiast, dostali zadanie zapoznania się ze specyfikacją tajemniczego silniczka i jego sterownikiem. Testowali jego działanie tak, aby w przyszłości stał się częścią robota którego będziemy konstruować. Przyznam szczerze, że po wakacyjnej przerwie, potrzebowaliśmy chwili obycia się ze sprzętem, za którym jednak bardzo się stęskniliśmy. Poza tym, weszliśmy trochę na wyższy level zabawy, ponieważ operowaliśmy na wielokrotnie droższych rzeczach od tych, z którymi mieliśmy styczność wcześniej – przy budowie naszego samochodzika. Toteż tym bardziej musieliśmy się bardziej skupić i dokładnie przemyśleć nasze działania. Finalnie udało się poznać i zrozumieć specyfikę i działanie zarówno silnika jak i jego kontrolera. Pojawił się jednak problem przy implementacji kodu sterującego do Arduino, gdyż z niewiadomych przyczyn nie chciał on działać tak jak należy. Jednak że zajęcia dobiegały już do końca, stwierdziliśmy że poświęcimy temu więcej czasu na następnym spotkaniu – kto wie, może za tydzień nieznana siła sprawi że wszystko będzie działać prawidłowo?

O tym przekonamy się na następnym spotkaniu!

Przemysław Baj (c)

Posted in FiBot.