Arduino nano i heXapod

Arduino nano

Miniaturyzacja to super sprawa, a wbudowane wejście USB + układ CH340 do komunikacji z PC zdecydowanie ułatwia sprawę tworzenia projektu. Jednak… przez 20min walczyliśmy „z wiatrakami”, bo ani pod Linuxem, ani pod Windowsem Arduino nie mogło zostać rozpoznane. Na dodatek pod Linuxem wyświetlał się mylący komunikat (z dmesg-a):

[ 6325.924067] hub 6-0:1.0: unable to enumerate USB device on port 3

Przełożenie z jednego wejścia USB do innego powodowało kolejny, podobny komunikat – przy jednoczesnym braku działania Arduino Nano. Oczywiście zasilanie dochodziło do płytki Nano (LED power się świecił), ale Arduino IDE nic nie wykrywał. Stracone 20 min bo przyczyna tkwiła w… przewodzie łączącym Arduino z PC – najwyraźniej był uszkodzony! A była to nówka sztuka! Coż, i tak bywa. Nauczka na przyszłość: mieć dwa przewody, nie tracić czasu na przełączanie pomiędzy Win/Linux (a nawet na inny PC przeszliśmy!) tylko sprawdzić przewód!!!

heXapod – jeden krok

Pan Bartek pracował nad poruszaniem pojedynczej nogi. Wykombinował zależność pracy dwóch serw sterujących nogą i przygotował stosowny fragment kodu. Po kilku problemach technicznych udało się to przetestować.Hmm… Jeszcze nie działa. Nie dziś. Noga wykonuje ruchy jak konająca żaba, a nie te zaplanowane – ruch kroczący. Czyli jest nad czym pracować 😉

Przetwornica step-down

A tu ciekawostka wyszła – pojawiła się nieoczekiwana sprawa podwójnego zasilania i prądu wstecznego w przetwornicy. Trzeba to przemyśleć i wrócić do opisania tutaj problemu.

KG (c) 2020

Posted in FiBot and tagged , , .