Płytki PCP – frezowanie CNC #2

Pan Bartek ulepszył mocowanie stołu – jest teraz stabilny. Zadanie na dziś to sprawdzenie, czy sprzęt jest na tyle precyzyjny, że może wykonać ścieżki o grubości 0.25mm, 0.5mm, 1mm oraz 2mm. Grubość frezu to 0.1mm – powinno się udać, o ile poprawnie skonfigurujemy parametry pracy maszyny CNC.

Projekt testowania grubości ścieżek – od 2 mm (skrajna lewa) do 0.25 mm (skrajna prawa).

Projekt zawiera wspomniane 4 ścieżki, zakończone polami: padami do lutowania (dół) oraz miejscami na wywiercenie otworów (fi=1mm) do przetkania i przylutowania nóżek rezystorów, LED-ów czy scalaków. Poniżej maszyna CNC w trakcie ustawiania mapy wysokości.

Tworzenie mapy wysokości – zetknięcie frezu z płytką to połączenie obwodu i sygnał zwrotny dla programu.
Drugi test frezowania (pierwszy nie wyszedł – widać go w prawym, górnym rogu płytki miedzianej).

Po 10 minutach pracy (czyszczenie płytki z opiłków tylko zgrubne, „tyle-o-ile”) główny test: przykładamy multimetr i sprawdzamy ciągłość ścieżek (najbardziej interesuje nas najmniejsza – o grubości 0.25 mm).

Test ciągłości – jest wyraźny sygnał dźwiękowy!

Sukces! Poniżej zdjęcie całej płytki:

Płytka testowa z dwoma próbami. Po lewej próba udana (patrz najcieńsza ścieżka, porównaj do tej na górze).

Tytułem wyjaśnienia dodam o co tutaj chodzi: cała płytka pokryta jest miedzią, która obrabia się według projektu tak, aby odciąć ścieżki od zewnętrza. Frez musi pracować precyzyjnie, aby pozostawił miedź wewnątrz ścieżki – co się nie udało za pierwszym razem (najcieńsza ścieżka jest „wyryta” frezem zbyt głęboko i nie ma wcale miedzi – nie przewodzi).

FlatCAM

Opis kroków do wykonania (w przygotowaniu)

(c) K.G. 2021

Posted in FiBot and tagged , , , .