omeGANG z 1LO

Po raz kolejny wspomagam drużynę z 1LO w Białymstoku w ich udziale w Europejskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination. W tym roku impreza odbywa się w Turcji – wyjazd już w najbliższy poniedziałek, 6.03.2023.

Paweł Andryszak (pierwszy z lewej) oraz cała drużyna omeGANG.

Młodzi ludzie z 1LO pod kierownictwem Pawła Andryszaka (absolwenta Wydziału FIzyki UwB, nauczyciela fizyki w 1LO) wielokrotnie zdobywali nagrody na tej imrezie (ostatnio Global Finals USA 2022 gdzie zajęli 2-gie miejsce w Instant challenge i 6-te miejsce w Team challenge). A jak będzie w tym roku?

Zdalnie-sterowany pojazd – autorstwa omeGANG.

Drużyna omeGANG jako część zadania konkursowego pracowała nad zdalnie-sterowanym pojazdem, który ma „chwytaki” do układania puzli (dość dużych przedmiotów). Bardzo pomysłowa konstrukcja wykonana jest ze sklejki, a do sterowania wykorzystano platformę Arduino. Do transmisji bezprzewodowej użyto popularne moduły nRF24, które… okazały się kapryśne! Pytanie: czemu pojazd ma „czkawkę”? czemy trzęsie przednimy chwytakami w nieokreślony sposób? Czy delikatne moduły nRF szwankują? Fajny projekt, ale nie działa tak, jak powinien, Więc?

Problem okazał się leżeć nie w hardware (który drużyna dobrze przygotowała), ale w oprogramowaniu! Kod do obsługi nRF24 znaleziony w internecie a następnie zmodyfikowany przez licealistów działał, ale… bardzo słabo. Na szczęście po dwóch godzinach wspólnej pracy udało się stworzyć lepszy, dużo lepszy program i „czkawka” znikła 😉 Trzeba jeszcze wymienić jedno serwo oraz przygotować płytę główną (aby unikanąć przypadkowych rozłączeń przewodów) ale jest już dobrze. Czas jednak goni (dziś czwartek, a wyjazd w poniedziałek!).

omeGANG jest jedyną drużyną, która będzie reprezentować Polskę na zawodach Destination Imagination. Białostoczacie – trzymam za nich kciuki !

(c) K.G. 2023

PS. informacje z oficjalnej strony 1LO o drużynie dostępne pod adresem https://ilo.pl/4181-omegang-wyrusza-do-turcji

PS2 współpraca z 1LO to wynik osobistych kontaktów z Pawłem Andryszakiem. Nauczycielu, chcesz nawiązać współpracę? Śmiało pisz email, odpowiem – KG

(c) K.G. 2023

Posted in DestinationImagination, FiBot and tagged , , , , .