Nobel z fizyki 2019: Wczesny Wszechświat i exoplanety

Konwersatorium wydziałowe

Dnia 2019-12-10 o godzinie 13:15 w sali 2011 Wydziału Fizyki UwB odbędzie się wykład, na którym prof. dr hab. Marek Demiański Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład pt:

Nobel z fizyki 2019: Wczesny Wszechświat i exoplanety

 

Serdecznie zapraszamy

Andrzej Maziewski

Marek Nikołajuk

Jerzy Przeszowski

    

Nobel z fizyki 2019: Wczesny Wszechświat i exoplanety Prof. dr hab. Marek Demiański Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki została przyznana w połowie za badanie fizyki wczesnego Wszechświata i w połowie za odkrycie exoplanet. Na wykładzie przystępnie omówię osiągnięcia obu grup Laureatów.

https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/wyklady/marek-demianski/

PROF. MAREK DEMIAŃSKI Marek Demiański jest profesorem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się astrofizyką relatywistyczną i kosmologią. W latach 1992-1995 był dyrektorem Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Pełni ważne funkcje w międzynarodowych programach badawczych – m.in. był współkierownikiem dwóch europejskich konsorcjów przygotowujących misję satelity Planck. Prof. Demiański współpracuje z wieloma zagranicznymi ośrodkami naukowymi, m.in. Instytutem Badań Przestrzeni Kosmicznej Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie, Instytutem Nielsa Bohra w Kopenhadze i Uniwersytetem Frederico II w Neapolu. Był profesorem wizytującym w California Institute of Technology, na Uniwersytecie Stanu Teksas w Austin, od wielu lat współpracuje z Williams College w Massachusetts w USA. Na początku swojej drogi naukowej prof. Demiański zajmował się matematycznymi i fizycznymi aspektami ogólnej teorii względności. Od lat siedemdziesiątych zeszłego stulecia zajmuje się głównie astrofizyką relatywistyczną i kosmologią, w szczególności procesem powstawania struktury we Wszechświecie, własnościami promieniowania reliktowego oraz naturą ciemnej energii i ciemnej materii. Prof. Demiański prowadzi również aktywną działalność popularyzującą fizykę i astronomię: jest autorem wielu przystępnych artykułów oraz gościem programów radiowych i telewizyjnych, prowadzi wykłady i dyskusje popularnonaukowe. Jego wykłady zawierają nie tylko solidną porcję wiedzy naukowej, lecz także wiele intrygujących ciekawostek historycznych oraz niemałe dawki humoru. Wykłady prof. M.Demiańskiego dostępne są również internecie w tym wykład zatytułowany „Jak zaćmienie słońca uczyniło Einsteina celebrytą”.

Więcej informacji: https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/wyklady/marek-demianski-2019/