Wydział Fizyki w rankingach 2021

Co roku odbywają się różne rankingi, ale rok 2021 jest dla Wydziału Fizyki bardzo przychylny w ocenach. Właśnie w tym roku:

  • w rankingu Perspektyw uzyskaliśmy 3 miejsce w Polsce, w kategorii kierunków fizyka, oraz
  • po raz pierwszy Uniwersytet w Białymstoku znalazł się w TOP-500 uniwersytetów na świecie w rankingu Szanghajskim, właśnie dzięki osiągnięciom Wydziału Fizyki.

Rankingu Perspektyw: 3-cie miejsce w Polsce!

Jak co roku pojawiły się wyniki rankingu Perspektyw – z przyjemnością odnotowaliśmy, że w rankingu kierunków studiów w kategorii FIZYKA jesteśmy na podium – mamy trzecie miejscu w kraju! Wyprzedził nas  jedynie Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Tegoroczny wynik nie jest całkowitym zaskoczeniem – rok temu byliśmy na szóstym miejscu w rankingu kierunków (fizyka) Perspektyw a wiemy, że polepszamy swoją pozycję dobrymi osiągnięciami naukowymi. Dlatego wysokie miejsce w Perspektywach nas nie dziwią – choć faktycznie, podium razem z UW i UJ w kraju to bardzo miłe towarzystwo.

Rankingu Szanghajski: TOP-500 na świecie!

Dzięki osiągnięciom naukowym Wydziału Fizyki Uniwersytet w Białymstoku jako jedyna podlaska uczelnia znalazła się w prestiżowym gronie 25 polskich uczelni akademickich odnotowanych w corocznym rankingu dyscyplin Global Ranking of Academic Subjects (GRAS). W dyscyplinie fizyka UwB po raz pierwszy uplasowała się w TOP-500, czyli pierwszej pięćsetce najwyżej sklasyfikowanych uczelni z całego świata. Wydział Fizyki znajduje się w znamienitym gronie sześciu uczelni klasyfikowanych z całej Polski.

Ranking GRAS publikowany jest od 2017 roku przez chińską agencję ShanghaiRanking Consultancy. Uwzględnia 54 dyscypliny przyporządkowane do 5 dziedzin: nauk przyrodniczych, medycznych, społecznych, nauk o życiu oraz nauk technicznych i inżynierskich. W zestawieniach dla poszczególnych dyscyplin uwzględniono w sumie 1800 uczelni z 93 krajów. Kliknij tu aby przejść do rankingu.

Kategoria naukowa A

Wydział Fizyki od 13-tu lat posiada kategorią naukową A nadawaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (wcześniej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Kategoria A świadczy o bardzo wysokiej pozycji Wydziału Fizyki w skali Polski w dyscyplinie nauki fizyczne.

Jak należy rozumieć rankingi?

Zachęcamy do przeczytania artykuł w magazynie Perspektywy dotyczącego rankingów:

(c) KG, 2021