Zastosowanie obrazowania rezonansem magnetycznym zależnym od dyfuzji w ocenie neuropatii nerwu wzrokowego

Seminarium wydziałowe

Dnia 2020-04-28 o godzinie 13:15 odbędzie się wykład (seminarium odbędzie się „online” z wykorzystaniem platformy ZOOM), na którym mgr Łukasz Łabieniec doktorant III roku z Katedry Fizyki Materii Skondensowanej Wydziału Fizyki UwB wygłosi wykład pt:

Zastosowanie obrazowania rezonansem magnetycznym zależnym od dyfuzji w ocenie neuropatii nerwu wzrokowego

Serdecznie zapraszamy

Andrzej Maziewski

Jerzy Przeszowski

Zastosowanie obrazowania rezonansem magnetycznym zależnym od dyfuzji w ocenie neuropatii nerwu wzrokowego Mgr Łukasz Łabieniec, Katedra Fizyki Materii Skondensowanej WF, UwB

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego może być przeprowadzone w różnych sekwencjach, co oznacza, że oprócz standardowych obrazów przedstawiających struktury anatomiczne wnętrza ciała, możliwe jest generowanie kontrastu z wykorzystaniem np. dyfuzji cząsteczek wody. Jedną z zaawansowanych technik, w której się to wykorzystuje, jest obrazowanie tensora dyfuzji. Umożliwia ona uwidocznienie kierunku i ciągłości przebiegu włókien nerwowych oraz dostarcza istotnych informacji, unikalnych biologicznie i klinicznie. Celem pracy doktorskiej jest zbadanie jak stymulacja wzrokowa bodźcem świetlnym wpływa na sygnał dyfuzyjny pochodzący z nerwów wzrokowych i czy obrazowanie tensora dyfuzji pozwoli na zwiększenie skuteczności diagnostycznej pacjentów z neuropatią, czyli uszkodzeniem nerwu wzrokowego.

Na seminarium zaprezentowany zostanie układ doświadczalny, matryca do stymulacji wzroku, sposób otrzymywania i analizy obrazów oraz pierwsze wyniki.
Opiekun pracy doktorskiej:
prof. dr hab. Krzysztof Szymański
Katedra Fizyki Materii Skondensowanej