Dynamika magnetyzacji indukowana impulsami laserowymi w warstwach stopu Heuslera Ni-Mn-Sn

Seminarium wydziałowe (online)

Dnia 2021-04-13 o godzinie 14:15 odbędzie się wykład (seminarium odbędzie się „online” z wykorzystaniem platformy ZOOM), na którym dr Adam Bonda z Katedry Fizyki Magnetyków, Wydziału Fizyki UwB wygłosi wykład pt:

„Dynamika magnetyzacji indukowana impulsami laserowymi w warstwach stopu Heuslera Ni-Mn-Sn”

Serdecznie zapraszamy

Andrzej Maziewski

 

 

Adam Bonda
Katedra Fizyki Magnetyków, Wydział Fizyki Uniwersytet w Białymstoku, Białystok
„Dynamika magnetyzacji indukowana impulsami laserowymi w warstwach stopu Heuslera Ni-Mn-Sn”

 

Badania efektów dynamiki magnetyzacji indukowanej ultrakrótkimi impulsami laserowymi stanowią obecnie ważną problematykę badawczą ze względów zarówno poznawczych jak i aplikacyjnych – w zastosowaniu do przyszłej generacji ultraszybkich i energetycznie oszczędnych pamięci i urządzeń femto-optycznych. Badania ultraszybkiej dynamiki magnetyzacji, w tym procesów demagnetyzacji pokazały, że zmiany magnetyzacji mogą zachodzić w skali czasowej rzędu setek femtosekund [1]. Występujące w dłuższych skalach czasowych efekty remagnetyzacji, czyli powrotu namagnesowania do stanu wyjściowego, a także wykładniczo tłumiona precesja namagnesowania pozwalają na uzyskanie podstawowych informacji o mikroskopowych właściwościach ośrodka.

W ramach seminarium przedstawię wyniki badań efektów dynamiki magnetyzacji indukowanej ultrakrótkimi impulsami laserowymi mierzonych stroboskopową czasowo-rozdzielczą techniką magnetooptycznego efektu Kerra (TR-MOKE) w epitaksjalnej warstwie stopu Heuslera Ni54.3Mn31.9Sn13.8. Pomiary TR-MOKE pokazały jednoczesne występowanie w przedziale czasowym w zakresie od 10 pikosekund do 3.5 nanosekund zarówno efektu precesji magnetyzacji jak i spowolnionej demagnetyzacji [2-4]. Na podstawie przeprowadzonych badań w funkcji pola magnetycznego (H) i energii pobudzających impulsów laserowych (fluencji F) wyznaczono charakterystyki dynamiczne: częstości, czasy relaksacji i amplitudy precesji. Z numerycznych rozwiązań równania Landaua-Lifshitza-Gilberta opisującego precesję magnetyzacji wyznaczono współczynnik tłumienia Gilberta oraz efektywne pola anizotropii magnetycznej (Hkeff) w funkcji parametrów pomiarowych H i F. Ponadto na seminarium przedstawię opracowaną rozszerzoną wersją mikroskopowego modelu trój-temperaturowego (eM3TM) opisującego dynamikę sprzężonych podukładów (elektronowego, sieciowego i spinowego) z uwzględnieniem dyssypacji energii impulsu do otoczenia. Rozwiązania uzyskane w modelu eM3TM pozwoliły na wyjaśnienie mechanizmu spowolnienia efektu demagnetyzacji i redukcji Hkeff w funkcji fluencji spowodowanego bliskością temperatury Curie w badanej warstwie stopu Heuslera.

[1] E. Beaurepaire, et.al., Phys. Rev. Lett. 76, 4250 (1996)
[2] A. Bonda, S. Uba, K. Załęski, J. Dubowik, L. Uba, Acta Phys. Pol. A 133, 501 (2018)
[3] A. Bonda, L. Uba, K. Załęski, S. Uba, Phys. Rev. B 99, 184424 (2019)
[4] A. Bonda, S. Uba, L. Uba, J. Dubowik, J. Magn. Magn. Mater. 504, 166686 (2020)