Zastosowanie druku 3D do kształtowania wiązki promieniowania terahercowego

Seminarium wydziałowe (online)

Dnia 2021-05-25 o godzinie 13:15 odbędzie się wykład (seminarium odbędzie się „online” z wykorzystaniem platformy ZOOM), na którym dr Jarosław Bomba z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstokuwygłosi wykład pt:

„Zastosowanie druku 3D do kształtowania wiązki promieniowania terahercowego”

Serdecznie zapraszamy

Andrzej Maziewski

Jerzy Przeszowski

 

 

Jarosław Bomba
Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku
Wydział Fizyki, Politechnika Warszawska

„Zastosowanie druku 3D do kształtowania wiązki promieniowania terahercowego”

Promieniowanie terahercowe (zwane też falami submilimetrowymi) znajduje zastosowanie w coraz większej ilości dziedzin np. w bezpieczeństwie (systemy wizyjne w trudnych warunkach), ochronie (skanery na lotniskach), charakteryzacji materiałów, w telekomunikacji do przesyłania informacji z dużą prędkością. Niezwykle są istotne zastosowania w diagnostyce medycznej, gdyż w przeciwieństwie do promieniowania rentgenowskiego, fale terahercowe nie są szkodliwe dla ludzi. Za pomocą technologii druku 3D można wytworzyć elementy, które umożliwiają kształtowanie wiązki promieniowanie terahercowego [1,2]. W tej prezentacji przedstawię moje dotychczasowe doświadczenia na tym polu, oraz wybrane wyniki badań.

[1] J. Bomba, J. Suszek, M. Makowski, A. Sobczyk, M. Sypek, Infrared Millim. Terahertz Waves 39 24 (2018).

[2] M. Zdrojek, J. Bomba, A. Łapińska, A. Dużyńska, K. Żerańska-Chudek, J. Suszek, L. Stobiński, A. Taube, M. Sypek, J. Judek, Nanoscale 10, 13426 (2018).