Wystawa: Fizycy stulecia Polskiego Towarzystwa Fizycznego

Fizycy stulecia Polskiego Towarzystwa Fizycznego – to wyjątkowa wystawa w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku

10 wybitnych polskich fizyków, których dokonania i odkrycia przyczyniły się do rozwoju tej dyscypliny naukowej nie tylko w naszym kraju, ale też na świecie. Niektórzy z nich byli nominowani do Nagrody Nobla. Taka wystawa została otwarta na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku z okazji 100-lecia Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Już można ją zwiedzać.

– W ubiegłym roku minęła setna rocznica założenia Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Fenomenem tamtych trudnych czasów formowania się państwa polskiego, czasów naznaczonych wojną 20. i 39. roku, a później dominacją radziecką był niesamowicie wysoki, światowy wręcz poziom fizyki polskiej. Chcąc ten fenomen przybliżyć, prezentujemy sylwetki dziesięciu fizyków, którzy tworzyli w okresie aktywności Polskiego Towarzystwa Fizycznego – mówi prof. dr hab. Krzysztof Szymański, kierownik Katedry Fizyki Materii Skondensowanej na Wydziale Fizyki UwB oraz przewodniczący białostockiego oddziału PTF.

Wystawa znajduje się w holu Wydziału Fizyki w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego. Prezentowane są tu portrety i krótkie opisy dokonań wybitnych naukowców, którzy przyczynili się do rozwoju fizyki w Polsce i na świecie. To m.in. Aleksander Jabłoński, Leonard Sosnowski, Mieczysław Wolfke, czy Leopold Infeld, który współpracował z Albertem Einsteinem.

– Bohaterowie naszej wystawy rozwijali fizykę kwantową, fizykę ciała stałego, teorię pola, fizykę cząstek elementarnych i jądra atomowego. Niektórzy z nich byli nominowani do Nagrody Nobla. Zapraszamy wszystkich do zwiedzenia wystawy – dodaje prof. Krzysztof Szymański.

Wystawa będzie otwarta przez miesiąc. Mogą ją zwiedzać wszyscy chętni przy zachowaniu obostrzeń pandemicznych.

– Dziękuję dr. Wojciechowi Olszewskiemu z Wydziału Fizyki za przygotowanie wystawy – dodaje przewodniczący białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

(c) Promocja UwB, 2021