Urodziny Epi-Centrum Nauki z udziałem pracowników Wydziału Fizyki

Epi-Centrum Nauki to placówka edukacyjna przedstawiająca zjawiska naukowe w interaktywny sposób – można więc samemu bawić się eksponatami, a tym samym uczyć się i poznawać. Jest to nasz regionalny ośrodek (działa w Białymstoku w budynku Stadionu Miejskiego) wzorowany na warszawskim Koperniku. Misją tego miejsca jest nauka, a kluczem – samodzielne poznawanie, dotykanie, sprawdzanie. Bogata wystawa skierowana jest nie tylko dla dzieci/młodzieży, bo i dorośli (często opiekunowie) znajdą coś dla siebie (ot choćby symulator jazdy samochodem pod wpływem „procentów”). 

W dniach 27-29 sierpień 2021 r. Epi-Centrum obchodziło swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji przygotowano spotkania z Karolem Wójcickim, popularyzatorem astronomii i autorem popularnego bloga „Z głową w gwiazdach”, prof. Markiem Konarzewskim z Wydziału Biologii UwB prezentującego albumu „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej” oraz z dr. Krzysztofem Gawrylukiem z Wydziału Fizyki UwB prezentującym roboty mobilne stworzone przez studentów. Można było też uczestniczyć w warsztatach modelarstwa kosmicznego, prowadzone przez instruktorów Polskiego Towarzystwa Rakietowego, a w kolejnym dniu ponownie uczestniczyć w drugiej prezentacji dr. K. Gawryluka opowiadającego o fizyce w grach komputerowych oraz z mgr. Wojciechem Dobrogowskim (także z Wydziału Fizyki UwB) prezentującym pomiary i eksperymenty z wykorzystaniem komputera. Frekwencja dopisała a prezentacje pracowników Wydziału Fizyki przerywane były interesującymi pytaniami – za co dziękujemy.

Zdjęcia W. Dobrogowskiego oraz K. Gawryluka podczas prezentacji w Epi-Centrum Nauki. Foto: Epi-Centrum Nauki.

Z okazji urodzin życzymy wielu udanych lat funkcjonowania ośrodka Epi-Centrum Nauki. Jednocześnie cieszymy się z nawiązania współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku, a w szczególności z Wydziałem Fizyki.