Symulacje pandemii – artykuł w Nature – udział dr. Jana Kisielewskiego

W czasopiśmie Nature Communications ukazał się artykuł podsumowujący pracę polskich i niemieckich zespołów modelujących przebieg pandemii COVID-19 podczas tzw. drugiej fali. Do jednej z tych grup należy pracownik Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku – dr Jan Kisielewski.

Prognozy dotyczące epidemii regularnie opracowuje kilkanaście niezależnych grup badaczy z Polski i Niemiec. Jedną z nich jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego. To właśnie w jego pracach uczestniczy dr Jan Kisielewski.

Zespoły stosują do modelowania różną metodologię. Publikacja w Nature analizuje wyniki symulacji i sprawdzalność prognoz w czasie „drugiej fali” pandemii, na jesieni 2020 roku.

– Prognozy dotyczyły liczby nowych zakażeń i liczby zgonów, i były weryfikowane w horyzoncie jedno- i dwutygodniowym. Niejednorodność prognoz poszczególnych zespołów była znaczna, zarówno pod względem przewidywanych wartości, jak ich rozpiętości. Okazuje się jednak, że połączenie wielu modeli pozwala poprawić wiarygodność wyników – komentuje dr Jan Kisielewski. Ciąg dalszy – kliknij!

(c) Centrala UwB