W czasopiśmie Nature Communications ukazał się artykuł podsumowujący pracę polskich i niemieckich zespołów modelujących przebieg pandemii COVID-19 podczas tzw. drugiej fali. Do jednej z tych grup należy pracownik Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku – dr Jan Kisielewski.
Prognozy dotyczące epidemii regularnie opracowuje kilkanaście niezależnych grup badaczy z Polski i Niemiec. Jedną z nich jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego. To właśnie w jego pracach uczestniczy dr Jan Kisielewski.
Zespoły stosują do modelowania różną metodologię. Publikacja w Nature analizuje wyniki symulacji i sprawdzalność prognoz w czasie „drugiej fali” pandemii, na jesieni 2020 roku.
– Prognozy dotyczyły liczby nowych zakażeń i liczby zgonów, i były weryfikowane w horyzoncie jedno- i dwutygodniowym. Niejednorodność prognoz poszczególnych zespołów była znaczna, zarówno pod względem przewidywanych wartości, jak ich rozpiętości. Okazuje się jednak, że połączenie wielu modeli pozwala poprawić wiarygodność wyników – komentuje dr Jan Kisielewski.
Artykuł, zatytułowany „A pre-registered short-term forecasting study of COVID-19 in Germany and Poland during the second wave” („Wstępne krótkoterminowe badanie prognostyczne COVID-19 w Niemczech i Polsce podczas drugiej fali”) dostępny jest pod adresem https://www.nature.com/articles/s41467-021-25207-0
Więcej o pracy fizyka z UwB oraz modelu wykorzystywanym przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego (tekst opublikowany na stronie UwB w czerwcu 2020 r.): https://uwb.edu.pl/nowosci/okiem-eksperta/to-oni-rozpracowuja-covid-19-jest-wsrod-nich-fizyk-z-uwb/9b844e7c
Strona ICM UW: https://covid-19.icm.edu.pl/