Xylopolis – zimny, ultraszybki zapis magnetyczny

Xylopolis to projekt promujący ekologię i województwo podlaskie podczas Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju. Państwa uczestniczące w Wystawie EXPO przygotowują własną przestrzeń, która jest wizytówką danego kraju. Projekt polskiego pawilonu będzie wykonany z drewna i został uznany przez organizatorów jako jeden z najpiękniejszych! Więcej o Wystawie i Xylopolis – kliknij.

W ramach projektu Xylopolis odbywają się także wystąpienia – XyloTalks. W odcinku wyemitowanym w dniu 7.10.2021 r. wystąpił dr hab. Andrzej Stupakiewicz, prof UwB mówiąc o innowatorskiej metodzie zimnego i ultraszybkiego zapisu magnetycznego. Warto go obejrzeć (to tylko 12 minut!) jeśli interesują Cię odpowiedzi na następujące pytania:

  • 700 ton CO2 – tyle produkuje się gazu cieplarnianego na zapotrzebowanie tylko 1 dnia pracy popularnej wyszukiwarki internetowa Google, czy to dużo?
  • potrzeba 7000 ha lasów aby zredukować powyższą emisję gazu – ale to tylko 1 dzień! czy możemy rozwiązać problem zwiększając powierzchnię lasów?
  • 300 000 000 ton CO2 – to wynik emisji serwisu YouTube w ciągu jednego roku działalności – tego się już nie rozwiąże lasami, więc co?
  • czy można zwiększyć szybkość zapisu danych komputerowcy 1000-krotnie?
  • czy można zmniejszyć energię potrzebną do zapisu danych o (bagatela) 1000 000 razy?

Jeśli interesują Cię odpowiedzi na powyższe pytania to zapraszamy do oglądania wystąpnia: