Obchody Roku Mieczysława Wolfkego w Białymstoku

We wtorek 11 października 2022 planowane są w auli 2011 Wydziału Fizyki UwB Obchody Roku Mieczysława Wolfkego w Białymstoku. W ramach tych obchodów odbędzie się o godzinie 14:15 Wykład: Prof. Mieczysław Wolfke – pionier fizyki technicznej w Polsce, który wygłosi dr Krzysztof Petelczyc z Wydziału Fizyki, Politechniki Warszawskiej.

Po wykładzie planowany jest powtarzany 3 razy (o 15:00 (tuż po wykładzie); 16:00 i 17:00) piknik naukowy prowadzony przez studentów i doktorantów fizyki z Politechniki Warszawskiej i z Uniwersytetu w Białymstoku) z wybranymi eksperymentami z tematyk związanych z aktywnością prof.M.Wolfkego

 

Serdecznie zapraszamy

Jan Cieśliński

Andrzej Maziewski

Jerzy Przeszowski

 

„Prof. Mieczysław Wolfke – pionier fizyki technicznej w Polsce”
dr Krzysztof Petelczyc , Wydział Fizyki, Politechniki Warszawskiej

Mieczysław Wolfke urodził się w Łasku w 1883 roku. Już od dzieciństwa spędzonego w Częstochowie był znany z zamiłowania do fizyki, eksperymentowania i budowy wynalazków. W dorosłym życiu nie porzucił tej pasji formułując m.in. zasady leżące u podstaw holografii oraz metody na zestalenie helu. M. Wolfke był fizykiem, o którym pisano, że trzykrotnie zasłużył na Nagrodę Nobla. Zapraszam na pasjonującą podróż przez życie tego niezwykłego polskiego fizyka, który znał się z Einsteinem, de Brogliem i Piccardem oraz dyskutował z wieloma czołowymi fizykami przełomu XIX i XX wieku. W 1932 roku na Zjeździe Fizyków Polskich zaproponował kształcenie i prowadzenie badań w kierunku fizyki technicznej. Sam w swojej pracy naukowej i społecznej był wierny tej idei, a jego przesłanie jest aktualne do dzisiaj.

https://wolfke.fizyka.pw.edu.pl
Mieczysław Wolfke. Gdyby mi dali choć pół miliona… Biografia, K. Petelczyc, E. Kędzierska, Wydawnictwo: OWPW, 2018 http://www.wydawnictwopw.pl/index.php?s=karta&id=3405

3 cykle pikniku naukowego godz.: 15:00 (tuż po wykładzie); 16:00* i 17:00*.
Studenci i doktoranci fizyki z Politechniki Warszawskiej i z Uniwersytetu w Białymstoku
Na pikniku zaprezentujemy odtworzone urządzenie odbiorcze telewizji mechanicznej inspirowane patentem M.Wolfkego z 1899 roku, a także pokażemy jak bawić się fizyką i inspirować nią nawet najmłodsze pokolenie. Zobaczymy białostockie pokazy z holografii i z optyki dyfrakcyjnej (której M.Wolfke poświęcił doktorat) w tym na obiektach magnetycznych. Pokazane będą eksperymenty z fizyki niskich temperatur, z którą M.Wolfke związał swoje osiągnięcia po powrocie do wolnej Polski.

Ze względu na ograniczoną liczę miejsc w auli 2011 na imprezy planowanych Obchodów Roku M.Wolfkego wskazana jest rezerwacja miejsc na adres fizyka@uwb.edu.pl, decydować będzie kolejność zgłoszeń. Na wykład dokonujemy wstępnej rezerwacji miejsc pracownikom, doktorantom i studentom z Wydziału Fizyki oraz grupie osob z UwB. Osobom spoza Wydzialu Fizyki UwB możliwy będzie dostęp na wykład on-line.