Teleskop dla VII LO w Białymstoku

W czwartek 16.03.2023 została podpisana umowa przekazania teleskopu przez Wydział Fizyki UwB dla VII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku. To teleskop MEADE LX 200, który przez kilkanaście lat służył naszym studentom, a  teraz będą z niego korzystać białostoccy uczniowie i miłośnicy astronomii. 

przekazanie_teleskopu_ln_23.jpg
Umowa zakłada współpracę uczelni i szkoły, np. poprzez organizację wspólnych przedsięwzięć naukowych.
Wierzę, że ten teleskop da jeszcze dużo radości uczniom, którzy będą z niego korzystać. Mam nadzieję, że młodzież chętnie będzie korzystać także z teleskopu, który mamy obecnie w Obserwatorium i współpracować z nami, do czego zachęcam. Cieszę się, że Uniwersytet będzie miał swój wkład w kształcenie młodzieży – mówił podczas spotkania rektor UwB prof. Robert Ciborowski.

przekazanie_teleskopu_ln_14.jpg

Co chciałabym zobaczyć przez ten teleskop? Wszystko. Nie jestem osobą, która bardzo zna się na fizyce i umie wszystko obliczyć, ale pasjonuję się astronomią. Kocham patrzeć w niebo, szczególnie przy takich wydarzeniach jak krwawa pełnia, czy Noc Perseidów. Mam nadzieję, że dzięki teleskopowi, który trafi do naszej szkoły, zobaczę więcej i dalej – mówiła Barbara Nesterowicz, uczennica VII LO. – Jesteśmy zaszczyceni i szczęśliwi, że Uniwersytet przekazuje nam ten sprzęt.

przekazanie_teleskopu_ln_17edit.jpg

Uczniowie otrzymali nie tylko teleskop – umowa mówi też o współpracy Wydziału Fizyki UwB oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z licealistami. Będzie więc profesjonalne wsparcie w badaniu nieba, które może przełoży się na zwiększenie liczebności miłośników astronomii. Obserwatorium w VII LO będzie też miejscem spotkań PTMA – powiedział Wojciech Burzyński, prezes Białostockiego Oddziału  PTMA.

Więcej informacji na głównej stronie Uniwersytetu.

Relacja telewizyjna – program Obiektyw TVP3.