XV Podlaski Festiwal nauki i Sztuki

Wydział Fizyki UwB:

Zapraszamy pasjonatów fizyki i wszystkich ciekawskich otaczającego nas świata na przygotowane przez Wydział Fizyki imprezy w piątek 19-maja (8:00-12:00), niedzielę 21-maja (13:00-18:00) oraz w poniedziałek 22-maja (od 9:00). Plik z imprezami do pobrania tutaj (pdf, 488kB).

Serdecznie zapraszamy Państwa na imprezy przygotowane przez Wydział Fizyki UwB na XV Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Jak co roku zachęcamy Państwa do wybrania czegoś z naszej szerokiej oferty. Przypominamy, że na niektóre imprezy wymagana jest wcześniejsza rejestracja (telefoniczna, emailowa). W razie wątpliwości proszę się kontaktować z wydziałowym koordynatorem festiwalu – dr. K. Gawrylukiem (k.gawryluk@uwb.edu.pl). 

 

19-05-2017, piątek: Kampus, budynek Wydziału Fizyki

Witamy przybyłych gości od godz. 8:00 do godz. 12:00. Pokażemy proste zabawki fizyczne, by dzięki zabawie zainteresować młodych ludzi fizyką. Będzie można też zagrać w gry komputerowe stworzone na Wydziale Fizyki oraz pojeździć robotem wydrukowanym w technologii 3D. To doskonała okazja by spytać o prowadzących o naturę zjawisk rządzących przedstawianymi zabawkami. Oprócz tego proponujemy także:

9:00-9:20, 11:00-11:20 Wahadło Foucaulta (więcej)

9:00-9:25 (cyklicznie do godz. 12-tej) Rura Rubensa (więcej)

17:00-17:45 Nowa metoda ultraszybkiego zapisu fotomagnetycznego (więcej)

21-05-2017, niedziela: Rynek Kościuszki

Zapraszamy w godzinach 13:00-18:00 na imprezę zatytułowaną „Przyjemnością Smyka – robot(a)fizyka”. Od lokomotyw do robotów, czyli proste i zabawne doświadczenia z mechaniki, optyki, termodynamiki, elektryczności i magnetyzmu. Fizyczne rebusy – gry zespołowe. Zabawy piaskiem kinetycznym dla najmłodszych. Więcej

22-05-2017, poniedziałek: Kampus, budynek Wydziału Fizyki 

9:00-9:45, 11:00-11:45 FALE WOKÓŁ NAS

Wykład zaprezentuje w formie eksperymentów pokazowych różnorodne zjawiska falowe, jakie możemy spotkać również w życiu codziennym. Z wykorzystaniem fal mechanicznych i elektromagnetycznych, zademonstrowane zostaną efekty związane z odbiciem, załamaniem, dyspersją, interferencją, dyfrakcją i polaryzacją fal oraz efekt Dopplera. Więcej.

10:00-10:45 ŻYCIE NA ORBICIE 

1280px-Space_Shuttle_Columbia_launching„Życie na orbicie” to 45 minutowy wykład omawiający życie na stacji kosmicznej, problemy związane z brakiem normalnej grawitacji. Obok problemów z myciem włosów omówię wpływ braku grawitacji na organizm człowieka. Więcej.

 

9:00-14:00 KOMPUTEROWO WSPOMAGANE DYDAKTYCZNE EKSPERYMENTY FIZYCZNE

DSC_0174Eksperymenty fizyczne wspomagane komputerowo. Pomiary zjawisk fizycznych z akustyki, mechaniki, elektryczności i innych z wykorzystaniem komputera. Prezentacja Regionalnego Laboratorium do Nauczania Przedmiotów Przyrodniczych LABFIZ. Więcej.

9:00-14:00 ZABAWKI FIZYCZNE

Zabawki fizyczne są skuteczną formą nauczania fizyki, bowiem bawiąc uczą, a ucząc bawią. Impreza skierowana jest do uczniów i nauczycieli. Na kilkunastu stanowiskach zgromadzone będą tzw. zabawki fizyczne w postaci prostych ale atrakcyjnych eksperymentów. Działanie każdej zabawki podlega prawom fizyki. Podyskutować można będzie między innymi na temat: Co widać we wnętrzu kalejdoskopu? Czy lewitacja wymaga wiedzy tajemnej? Zobaczyć np. kamień celtycki, model silnika, pijący ptak i wiele innych. Zajęcia prowadzą uczniowie I LO w BiałymstokuWięcej.

10:00-10:45, 11:00-11:45, 12:00-12:45 FIZYKA W GRACH KOMPUTEROWYCH

samochod_2D_2Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane wybrane modele fizyczne, które mogą posłużyć jako podstawa gry komputerowej. Zostanie to zilustrowane działającymi grami komputerowymi, które powstały jako prace licencjackie na Wydziale Fizyki. Uczestnicy warsztatów będą mogli w dowolny sposób zmieniać parametry modelu i obserwować jak wpływa to na przebieg gry. Więcej.

11:00-11:45 SĄ, A JAKBY ICH NIE BYŁO… RZECZ O NEUTRINACH.

Wieszcz Adam (fizyk przecież z wykształcenia) tak rozpoczął swój wiersz „Toasty”: „Co by było wśród zakresu,/ Na który ludzie rzuceni,/ Bez światła, ciepła, magnesu/ I elektrycznych promieni?” Byłaby bieda i żeby strawestować innego, znacznie późniejszego poetę: zamarznięta dorożka, zamarznięty dorożkarz, zamarznięty koń. A co było bez innych promieni, bez neutrin ścigłych, które wszędzie są i puchem, piórkiem przedzierają się nieuchwytnie przez mile, ba…!, ich miliardy całe we Wszechświecie naszym. O tym będzie na wykładzie. Więcej.

10:00-10:45, 11:00-11:45, 12:00-12:45 ROBOTYKA DLA KAŻDEGO – ARDUINO

tcrt5000sChcesz zapoznać się z automatyką/robotyką? Zapraszamy do nas – studenci Koła Robotyków Fi-BOT z Wydziału Fizyki UwB zapoznają cię z platformą Arduino, na której zbudujesz i zaprogramujesz swojego pierwszego robota. Sam się przekonasz, jakie to proste! Więcej.

10:00-10:30 WAHADŁO FOUCAULTA

popularyzacja-1-300x199Obserwujemy, że słońce wschodzi, wędruje po niebie i zachodzi. Skąd wiadomo, czy to słońce się porusza czy ziemia? Pokażemy skąd wiadomo co się faktycznie porusza wykonując słynne doświadczenie z wahadłem Faucaulta. Więcej.

13:00-13:45 CZARNE DZIURY I ASTRONOMIA FAL GRAWITACYJNYCH

W wykładzie opowiemy o pierwszej bezpośredniej detekcji fal grawitacyjnych, która miała miejsce w roku 2015 i która zapoczątkowała nową dziedzinę astronomii obserwacyjnej: astronomię fal grawitacyjnych. Zaobserwowane wówczas fale grawitacyjne zostały wytworzone w czasie zderzenia dwóch potężnych czarnych dziur. Czarne dziury są być może najbardziej niezwykłymi obiektami istniejącymi we Wszechświecie. Będą one drugim, obok fal grawitacyjnych, bohaterem wykładu. Więcej.

12:00-12:50, 13:00-13:50 ARDUINO I DRUK 3D

Ostatnie dziesięciolecie to okres narodzin dwóch wielkich projektów RepRap i Arduino. Pierwszy z nich doprowadził do upowszechnienia wytwarzania oryginalnych obiektów trójwymiarowych w domu, pracy czy szkole. Drugi zaś znacząco uprościł implementację mikrokontrolerów, oferując sprzęt oparty na koncepcji otwartej architektury oraz przystępne, zintegrowane środowisko programistyczne. Przedmiotem wystąpienia będzie prezentacja urządzeń sterowanych za pomocą Arduino, w tym drukarka 3D i wydrukowane roboty z serii C.W.Tekla. Więcej.

12:00-12:50 WAŻYMY ZIEMIĘ

Zaprezentujemy jak silnie przyciągają się ciała pod wpływem oddziaływań grawitacyjnych. W czasie wykładu wykonamy eksperyment i pokazemy wyniki pomiarów ilościowych. Więcej.

14:00-14:45 RURA RUBENSA – WIZUALIZACJA FAL DZWIĘKOWYCH

DSC02903Rura Rubensa jest rurą z szeregiem małych otworków wywierconych w górnej części. Rurę napełnia się gazem i zapala się gaz wydostający się przez małe otworki. Za pomocą głośnika wytwarza się w rurze stojącą falę dźwiękową, która uwidacznia się zmienną wysokością płomyków. W ten sposób widzimy, jaką długość posiadają fale dźwiękowe przy określonej częstotliwości dźwięku. Więcej.