Talenty XXI wieku na Wydziale Fizyki

Talenty XXI wieku na Wydziale Fizyki

talentyXXI

W kwietniu 2016 Wydział Fizyki UwB rozpoczął kursy dla młodzieży w ramach Talentów XXI wieku (III-cia edycja), organizowanych przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku. Kursanci, wyselekcjonowani spośród białostockich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zapoznają się z platformą Arduino, programowaniem, podstawami elektroniki i budową robotów (zajęcia Robotyka dla szkół, prowadzi dr K. Gawryluk), oraz wykonywaniem doświadczeń fizycznych z wykorzystaniem systemów komputerowych (Komputerowe laboratorium fizyczne, prowadzą mgr P. Chomienia oraz mgr W. Dobrogowski). Zajęcia mają rozwinąć kreatywne myślenie wśród uczestników i zachęcić do studiowania nauk ścisłych. Zajęcia odbywają się na Wydziale Fizyki w kampusie uniwersyteckim.

Robotka dla szkół to cykl zajęć praktycznych łączących w sobie informatykę, matematykę i fizykę. Wspólnym mianownikiem tej multidyscyplinarności jest robotyka – budowana i programowana na platformie Arduino. Zajęcia przewidują 9 spotkań, w sumie 25 godz. lekcyjnych. Poniżej fotorelacja z jednych z pierwszych zajęć, na których uczniowie dzielnie zmagają się z oprogramowaniem diod:

DSC_1011 DSC_1010 DSC_1009 DSC_1008

Komputerowe laboratorium fizyczne przybliżają zasady wykorzystania systemów komputerowych w pomiarze/obserwacji zjawisk fizycznych. Celem zajęć jest rozwijanie twórczego myślenia w oparciu o wykorzystywanie metod badawczych w postaci eksperymentu fizDSC_0174ycznego (pomiaru wielkości fizycznych) i narzędzi komputerowych (IT). Zajęcia obejmują 15 godzin lekcyjnych w grupie gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej. Poniżej fotorelacja z jednych z pierwszych zajęć – pomiar przyspieszenia ziemskiego:

SAM_1290
SAM_1289 SAM_1286