NCBR dofinansuje polski przemysł gier wideo – studiuj Fizykę gier komputerowych i robotów!

Czy warto studiować fizykę? To pytanie dręczy wielu tegorocznych maturzystów… Odpowiedź przychodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: startuje projekt GAMEINN o budżecie 80 mln zł skierowany do branży gier wideo – jako jednego z najbardziej perspektywicznego sektora polskiej gospodarki. Jeśli więc chcesz znaleźć pracę w przyszłościowym sektorze gospodarki – połącz naukę fizyki z informatyką i zapewnij sobie atrakcyjną przyszłość!

gameinn

Dlaczego kluczowe jest łączenie fizyki z informatyką? Właśnie interdyscyplinarność zapewnia sukces w przemyśle gier wideo – tutaj nie wystarczy być informatykiem znającym kilka języków programowania, trzeba też znać podstawy fizyki – po to, by tworzyć silniki gier, by skutecznie modelować wirtualną rzeczywistość i programować sztuczną inteligencję.

Środki dostępne w ramach GAMEINN mają posłużyć na opracowanie i rozwój technologii takich jak budowa wieloplatformowych silników grafiki, mapowanie rzeczywistych obrazów, modelowanie 3D na potrzeby rozległych światów wirtualnych czy wykorzystanie w grach sztucznej inteligencji. Z satysfakcją informujemy, że od roku akademickiego 2016/17 Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku oferuje nową specjalność na kierunku fizyka: Fizykę gier komputerowych i robotów. Specjalność ta łączy w sobie praktyczne zajęcia komputerowe z nauką fizyki. Będzie na niej sporo zajęć z programowania, grafiki 2D (w tym animacje komputerowe), modelowania 3D, a także z programowania silników fizycznych gier komputerowych. Przewidziano też tworzenie gier 2D i 3D w specjalistycznych programach do tego przeznaczonych.

Drugim filarem nowej specjalności jest robotyka, na której studenci nauczą się elementów elektroniki niezbędnych do konstruowania robotów oraz inteligentnych domów, a także aplikacji mobilnych nimi sterujących (internet rzeczy, IoT). Ale to nie wszystko. Nasza oferta zawiera w sobie naukę modelowania i druku 3D – co w połączaniu ze wspomnianymi wyżej zajęciami z robotyki pozwoli studentom dać upust swojej kreatywności i porgramowaniu sztucznej inteligencji.

Więcej o nowej specjalności…