Finał I-szej edycji „Robotyki dla licealistów”

Końcowy projekt pilotażowego projektu „Robotyka dla licealistów” prowadzonego przez Fi-BOT (Koło Robotyki na Wydziale Fizyki UwB) i zaproszonych licealistów z V LO im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku.

Projekt bazuje na platformie Arduino UNO i łączy ze sobą kilka ciekawych elementów:
— ultradźwiękowy czujnik odległości HC-SR04,
— serwo silnik TowerPro SG92R, oraz
— ekranik Nokii 5110.

Radar wykonuje obrót o 180 stopni i mierzy odległość do napotkanych przedmiotów. Wyniki przedstawiane są w formie prostego wykresu na ekranie z regulowaną skalą (potencjometr liniowy). Maksymalny widoczny zakres (ostatni półokrąg na ekranie) wypisywany jest w postaci liczby w prawym dolnym rogu ekranu. Pozwala to na ograniczenie zakresu wykresu w przypadku, gdy radar ustawiony jest blisko przeszkód. W przypadku gdy przeszkody są daleko – mamy możliwość zwiększenia zakresu.

W realizacji powyższego projektu należało zapoznać/uporać się z:

  • oprogramowaniem wspomnianej elektroniki;
  • montażem prototypu – co widać na zdjęciach (elementy z „garażu”: płyta wiórowa 18 mm – do umocowania silnika, kawałek dętki rowerowej – izolacja elektroniki SR04 z elementami metalowymi uchwytu); przy okazji: druk 3D byłby na pewno lepszy, ale nie o to chodziło w tym projekcie;
  • oprogramowanie całości: algorytm mierzenia odległości z uśredniania wyników po kilku pomiarach, z dodatkowym uwzględnieniem błędnych pomiarów (a właściwie ich eliminacją) a także przerwaniem pomiaru, gdy obiekt w większej odległości niż 200 cm (maksymalny zakres użytego czujnika) – w celu wyeliminowania „zatkania” radaru;
  • rysowanie półokręgów: równanie okręgu (matematyka), reprezentacja punktu we współrzędnych biegunowych (tutaj bardzo użyteczne!).

A oto radar w akcji:

Kolejna edycja „Robotyki dla licealistów” rusza w kwietniu pod patronatem programu „Talenty XXI wieku” ( III-cia edycja) organizowanym przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.

Zapraszamy!